Закарпатців попереджають: ясеням загрожує небезпечний шкідник (ФОТО)

732

Ясенева смарагдова златка відноситься до групи стовбурових шкідників, здатних поселятися як на здорових,так і ослаблених деревах, що неминуче приводить до їх загибелі.

В рамках Міжнародного дня здоров’я рослин (12 травня) – 2025 відбулася науково-практична онлайн-конференція на тему: «Проблематика поширення вузькозлатки ясеневої смарагдової в Україні. Заходи виявлення, локалізації та ліквідації вогнищ-досвід та перспективи, нові виклики щодо недопущення розповсюдження шкідника», в якій брали активну участь представники Управління фітосанітарної безпеки Закарпатської області.

Шкідник вкрай небезпечний для ясена, деяких видів в`язів, горіху. Також пошкоджує інші листяні породи дерев: тополю, осику, клен, березу, вільху, дуб, граб, липу, ліщину.

Що ж це за шкідник? Ясенова смарагдова златка – блискучий жук смарагдово-зелений із золотистим, бронзуватим або фіолетовим забарвленням довжиною 7,5-15,0 мм і шириною до 3мм. Яйця овальні, 1×0,6 мм. Довжина личинок до 3 см. Лялькування відбувається в кінці квітня – травня. Молоді жуки протягом 1-2 тижнів прогризають вихідний канал. Льотний отвір типовий для видів роду Agrilus D-подібної форми, шириною 3-4 мм. Див.мал.

Основними карантинними заходами профілактики подальшого розповсюдження Ясеневої златки є: при ввезенні на територію України лісоматеріали та дерев’яна тара підлягають карантинному огляду на наявність шкідників.

  • визначення меж заселення насаджень шкідником;
  • встановлення нагляду за її подальшим розвитком, в т.ч. з використанням феромонних пасток бар’єрного типу;
  • своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням;
  • приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки і лялечки златки під час зимівлі.

Спеціалісти відділу фітосанітарних заходів на кордоні

 Головного управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області; АНТАЛОВСЬКИЙ І.М., ЮГАС Н.І., БЕНДЗА Я.С..

Коментарі

Читайте також