
Підвиноградівці живуть у постійній напрузі, охороняють свої городи, пишуть скарги та готові боронитись, бо сусідують із ромами. Кажуть, сил уже не мають:скаржаться не тільки на ромських дітей, а й на дорослих. Бо ті нібито нехтують елементарними законами етикети, засмічують територію села і що найбільше їх бентежить – розширюють володіння свого табору.
Високі хороми та дорогі автівки можна побачити у тій частині села, де мешкають роми. Щоправда туди дістатись не так легко: вони пильнують свої володіння і нашій знімальній групі ледь не погрожували. Тож знімаємо приховано. Жителі Підвиноградова кажуть, що загострилась ситуація десь років із двадцять. Та запеклішою війна за територію стала п’ять років тому.
Це підтверджує і депутат Виноградівської районної ради Володимир Гвоздьо. На його думку, розпалюють конфлікт саме роми, принаймні випадків, коли українці лізли на рожен, він не знає. Пані Магдалина визнає, що не всі роми однакові, є серед них і порядні. Ще заявляє, що готова до боротьби, бо кожну вільну хвилину вкладає у обробіток землі – результату ж не бачить.
Інші ж ґаздині теж журяться за врожай і кажуть, що вже до різних методів вдавались, аби його вберегти. Не стримує своїх емоцій і пані Юліана, каже, що впильнувати город через стан здоров'я не може. Обурюється тим, що часто знаходить поміж грядками. Часто на питання, чому таке коять, роми кажуть, що це діти.
У підвиноградівців інша думка: за провини чад відповідати повинні батьки. І за свої власні дії теж. Жителі Підвиноградова кажуть, що не здадуться, сподіваються, що до пуття їхніх горе-сусідів таки доведуть. Далі, як і раніше, писатимуть скарги та й якщо треба боронитимуться всім селом. Ще кажуть, що умови для представників нацменшин створені такі самі, як і для корінних жителів.