За прогнозом, температура ще принаймні тиждень триматиметься на рівні +36°C. У Закарпатському центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф розповідають, як убезпечити себе та своїх близьких від негативного впливу спеки.
Спека особливо небезпечна для немовлят, людей похилого віку, хронічно хворих та тих, хто працює на вулиці. Вона може призвести до виснаження та теплового удару, а також загострити наявні захворювання, зокрема серцево-судинні, респіраторні та ниркові.
Як запобігти негативним наслідкам спеки
- Уникайте спеки: За можливості, не виходьте на вулицю та уникайте виконання напруженої роботи у найбільш спекотний час доби (11:00-16:00). Перебувайте в тіні, не залишайте дітей та тварин у припаркованому транспорті. Проводьте 2-3 години протягом дня у прохолодному місці.
- Підтримуйте прохолоду в домі: Намагайтеся охолодити своє помешкання вночі, коли температура знижується. Вдень використовуйте штори та жалюзі, щоб зменшити теплове навантаження, та вимикайте електроприлади, які сприяють нагріванню повітря.
- Забезпечуйте комфорт тіла у спеку: Віддавайте перевагу легкому та вільному одягу, обирайте натуральну постільну білизну. Приймайте прохолодний душ або ванну. Використовуйте сонцезахисні засоби та головний убір.
- Регулярно пийте воду: Підтримуйте оптимальний водний баланс, не чекаючи відчуття спраги. Уникайте солодких, алкогольних напоїв або напоїв з кофеїном, які сприяють втраті рідини.
- Уникайте жирної та гарячої їжі: Такі продукти створюють додаткове теплове навантаження на організм. Переходьте на фрукти та овочі, що містять багато рідини.
Сонячний та тепловий удари: як розпізнати і допомогти
Сонячний удар – патологічний стан, що виникає через тривалий вплив сонячних променів на не вкриту капелюхом голову.
Тепловий удар – форма гіпертермії, при якій різко підвищується температура тіла. Він виникає через вплив екстремальних температур і може бути спричинений високою фізичною активністю в спекотну погоду.
Найвразливіші групи
- Немовлята, діти
- Люди похилого віку
- Спортсмени
- Люди, що працюють на відкритій місцевості
Ознаки теплового та сонячного удару:
- Теплові висипання (червоні прищики або пухирці)
- М’язові спазми в руках, ногах або животі
- Короткочасна втрата свідомості
- Підвищення температури тіла
- Нудота, блювота
- Втома, слабкість
- Головний біль, запаморочення
- Відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра
- Швидкий пульс, утруднене дихання
- Галюцинації, дезорієнтація
Як діяти при підозрі на тепловий чи сонячний удар:
- Перенести потерпілого у прохолодне місце.
- Забезпечити спокій та прохолоду.
- Дати пити прохолодну воду.
- Зволожувати шкіру прохолодною водою або прикласти холодні компреси.
- Негайно звернутися до медиків (103 або 112).
Дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете зменшити ризики для здоров'я під час спеки та допомогти своїм близьким безпечно пережити цей період.