Буває й таке, що у вогняну пастку потрапляють і самі винуватці вогню. x0dx0a
З приходом весни населення стає особливо активним. Сільські мешканці передусім беруться за впорядкування прилеглих обійсть, а міські поспішають облагороджувати дачні ділянки. Безперечно, справа вкрай необхідна й корисна. Проблема тут полягає в іншому: “Куди ж подіти зібраний мотлох?” Наші люди нічого кращого не можуть вигадати, ніж його спалювати, як кажуть росіяни і “дешево” й “сердито”. Причому, де нагребли сміття, там і палять: неподалік будівель, парканів чи інших об’єктів. І воно таки виходить справді не на жарт “сердито”, коли через “невинну” купку сміття вигоряє ціле обійстя, от, правда, зовсім не дешево. Буває й таке, що у вогняну пастку потрапляють і самі винуватці вогню.
Хоча природа нас особливим теплом ще і не радувала, але червоно-білим машинам закарпатських вогнеборців вже доводилося мчати до місця “прибирання”. Так в селі Тисаашвань Ужгородського району днями через спалювання сміття загорілися труби одного з підприємств, завдавши власнику матеріальної шкоди на суму, що перевищила тисячу гривень.
Інша категорія людей - ще більш лінива. Вона не обтяжує себе зайвим клопотом: згрібанням і знесенням сухотрав`я, опалого листя і чагарників до купи, а просто підносить сірника і спостерігає поки вигорить. А коли полум`я починає “зжирати” на своєму шляху не лише сміття, а й все, що попадається під руку, “захоплюючи” усе більшу територію, “винахідники” відразу згадують про пожежників. Правда, до цього моменту вони геть-чисто забувають про численні попередження фахівців дерпожежнагляду щодо обережного поводження з вогнем під час весняно-польових робіт.
Як розповів заступник начальника головного управління МНС України в Закарпатській області з питань наглядово-профілактичної діяльності Юрій Лебедєв, проблема забезпечення пожежної безпеки впродовж весняно-літнього пожежонебезпечного періоду не менше стосується й підприємств, організацій та установ. Тому керівникам усіх рівнів необхідно вжити вичерпних заходів, аби забезпечити належний рівень пожежної безпеки. Тим паче, що більшість пожеж виникає саме внаслідок низької якості протипожежних інструктажів і занять з протипожежного мінімуму. Часто з боку адміністрації об’єктів відсутній належний контроль за випадками застосування відкритого вогню на території підприємств, її захаращення горючими матеріалами. При цьому вчасне очищення територій підприємств, організацій та установ від сухостою та опалого листя, допоможе уникнути пожеж, які трапляються через випалювання сухої рослинності, до якого часто вдаються місцеві мешканці.
До речі, чимало людей вдається до випалювання сухотрав"я, щоб нібито підвищити родючість грунтів, тоді як вчені вже довели, що випалювання трави та сухостою далеко не сприяє підвищенню родючості землі та відповідно підвищенню урожайності, а саме цим мотивом керуються дачники та керівники сільськогосподарських підприємств, коли підносять сірника до трави. Навпаки вогонь призводить до спалення верхнього, саме родючого шару землі, знищуючи всю його мікрофлору, яка створює гумус і на відновлення якої потрібно два-три роки.
У містах від подібного ставлення страждають переважно відкриті території поблизу нових мікрорайонів, парки та сквери, а пожежі від них є наслідком або необережного поводження з вогнем або дитячих пустощів з ним.
Одночасно потрібно наголосити, що державним законодавством України, зокрема статтею 77 Кодексу України про адміністративні порушення передбачено відповідальність „за самовільне випалення сухої рослинності або її залишків”. Цей документ підвищує відповідальність фізичних та посадових осіб за випалення стерні. Розмір штрафу для громадян встановлено від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів прибутків, для посадових осіб - від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів прибутків.
Збільшено також розміри штрафу за такі ж правопорушення в межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду: для громадян - від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів прибутків громадян, для посадових осіб - від 70 до 100 мінімумів. Тож перед тим як починати щось робити, доречно, було б замислитись та вжити всіх необхідних заходів безпеки, а якщо виникають найменші сумніви, то краще багаття не розкладати, тоді ні здоров’я, ні кишеня не постраждають...
А тим часом на пульт зв`язку оперативно-рятувальної служби краю знову надходить повідомлення про пожежу весняно-польового періоду. Цього разу хтось “ефективно” поприбирав у дачному масиві “Шахта”, що в Ужгороді. А скільки їх, аналогічних викликів, буде ще?!