Про особливості процедури сертифікації педагогічних працівників у 2022 році розповіла завідувач сектору роботи з експертами управління Державної служби якості освіти у Закарпатській області Людмила Трачук.
Людмила Трачук зазначила, що сертифікація - один із найкращих способів прозоро віднайти креативних педагогів, справжніх професіоналів своєї справи.
— Чи вважаєте Ви сертифікацію педагогічних працівників актуальною?
Однозначно - так. У час боротьби з ворогом роль вчителя надзвичайно велика. Але, мабуть, найбільше, що виявив цей час, це те, що вчителю потрібно постійно працювати над собою, щоб задовольнити потреби сучасних учнів. Однією з найважливіших цінностей вчителів є не тільки зацікавленість в особистому зростанні, опануванні знаннями та навичками, а й у вмінні правильно донести свої знання дітям.
— Які особливості сертифікації ви б відмітили у 2022 році?
Третій рік поспіль в Україні проводиться сертифікація вчителів початкових класів. 30 березня 2022 року, у зв’язку з російською агресією, Міністерством освіти і науки України ухвалено рішення щодо зміни термінів реєстрації для проходження сертифікації педагогічних працівників. Остання триватиме з 1 по 15 серпня 2022 року, і проводитиметься у 2 етапи:
- основний етап (1–8 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
- додатковий етап (9–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 вчителів).
Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році буде припинено достроково, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв. Гранична кількість вчителів початкових класів Закарпаття, які можуть бути зареєстровані у 2022 році для проходження сертифікації – 111 осіб
Український центр оцінювання якості освіти затвердив зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів сертифікації педагогічних працівників 2022 року. Зміст тесту визначає Програма незалежного тестування.
Тест міститиме 100 завдань з вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.
Орієнтовний розподіл завдань відповідно до розділів/підрозділів Програми тестування:
- управління освітнім процесом – 10%;
- навчання учнів предметів (інтегрованих курсів) – 76%, зокрема:
- комунікація державною мовою з дотриманням норм української літературної мови – 9%;
- система теоретичних знань з освітніх галузей, визначених Державним стандартом початкової освіти – 29%;
- методики навчання освітніх галузей, визначених Держстандартом початкової освіти – 32%;
- інформатична освіта та цифрове освітнє середовище – 6%;
- партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу – 2%;
- організація освітнього середовища – 12%.
Завдання матиме 4 варіанти відповіді, з яких лише один правильний, і оцінюватиметься у 0 або 1 бал. 1 бал – якщо вказано правильну відповідь, 0 балів – якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.
Результати незалежного тестування визначатимуться на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку можна отримати, правильно виконавши всі завдання тесту незалежного тестування – 100.
Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників другий етап сертифікації - самооцінювання педагогом власної педагогічної майстерності - не оцінюється експертами чи в будь-який інший спосіб. Успішним проходженням другого етапу сертифікації педагогічних працівників вважається вчасно заповнена та надіслана на вказані електронні адреси анкета самооцінювання. Жодних експертних, бальних чи вербальних оцінок на другому етапі сертифікації педагогічних працівників не передбачено. Цей етап спрямований на аналіз власної педагогічної діяльності учасником сертифікації, його саморефлексію та проєктування професійного розвитку на основі отриманого результату опитування. Цей етап сертифікації педагогічних працівників є обов’язковим.
Стосовно третього етапу сертифікації - вивчення практичного досвіду роботи педагога, наразі роз’яснень немає. Однак, як тільки вона стане відомою, ми будемо інформувати педагогів Закарпаття за допомогою розміщення інформації на нашій офіційній сторінці у фейсбуці.
— Що б Ви побажали педагогам, які хочуть пройти сертифікацію?
Вірити у себе, бути активним учасником позитивних змін у галузі освіти Закарпаття. ВАЖЛИВО ПАМ’ЯТАТИ! Учителі беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому етапі, відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників. Неуспішне проходження педагогічним працівником сертифікації не впливає на результати його чергової (позачергової) атестації, підтвердження наявної чи присвоєння наступної педагогічної категорії, продовження його роботи на відповідній посаді чи застосування до нього будь-яких заходів адміністративного впливу (п.41 Положення про сертифікацію педагогічних працівників)
Також варто нагадати, що у разі успішного проходження сертифікації педагог має право на:
- присвоєння наступної чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії;
- 20% у доплату до ставки заробітної плати;
- залучення до проведення інституційного аудиту в інших закладах освіти, розроблення та акредитації освітніх програм, а також до інших процедур і заходів, пов’язаних із забезпеченням якості та впровадженням інновацій, педагогічних новацій і технологій у системі освіти.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!