
Це перспектива жити цивілізовано
Минулого вівторка проведено семінар у рамках проекту "Громадська ініціатива управління житлом" за участі координаторів проекту, представників міської влади, начальників ЖРЕРів. Його мета — допомогти в усуненні проблем, що накопичилися у кожному багатоквартирному будинку, а оскільки ЖРЕРи як "совковий" рудимент неспроможні їх вирішувати, бо не здатні на ринкових засадах пропонувати послуги, то на часі створення Об’єднань співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ).
Міжнародний досвід утримання житла спільної власності свідчить: через ОСББ люди можуть реально впливати на умови свого проживання у багатоквартирних будинках, навести лад і зробити умови свого проживання максимально цивілізованими.
ПРОБЛЕМИ "ВИСОТОК"
— Основна проблема більшості багатоквартирних будинків у тім, що юридично будинок перебуває в спільній сумісній власності мешканців будинку, а фактично управління здійснює орган місцевого самоврядування та несе відповідальність за утримання, а будинок продовжує обліковуватися на балансі ЖЕП. У результаті власники спільної сумісної власності не реалізують свої права розпоряджатися своїм майном, визначати форми та способи його управління, утримання й експлуатації, — коментує ситуацію начальник управління з питань інноваційних впроваджень, енергозбереження та сталого розвитку міста Іван Ванджурак. — На сьогодні в Україні існують дві схеми утримання та управління багатоквартирним житлом. За традиційної — орган місцевого самоврядування призначає ЖЕП виконувати функції з утримання та експлуатації житлового фонду. За нетрадиційної — фактичні власники об’єднуються в ОСББ (об’єднання спів-власників багатоквартирних будинків) та виконують функції з управління, утримання та використання неподільного загального майна. Також існує досить відома схема утримання багатоквартирних будинків у формі ЖБК (житлово-будівельних кооперативів). По своїй суті ця схема мало чим від-різняється від ОСББ.
КОМУ ТРЕБА ОСББ?
Насамперед самим людям, оскільки через Об’єднання співвласників багатоповерхових будинків вони можуть реально впливати на умови свого проживання, через ЖРЕРи — у цьому ми остаточно переконалися — зробити це було неможливо. Це потрібно також уряду та органам самоврядування для передачі житлового фонду в управління та утримання фактичному власникові, а відтак суспільству задля подальшого економічного розвитку. Власники квартир, об’єднуючись в ОСББ, отримують статус юридичної особи, що дозволяє їм стати власниками цілого будинку з його допоміжними приміщеннями, а також прилеглою до будинку територією. "У п. 1 ст. 42 Земельного кодексу України написано: "...земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки... та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. Це є шляхом виходу з житлово-комунальної кризи багатоквартирних будинків, оскільки таким чином, як я вже сказав, мешканці стають власниками і будинку, і землі біля нього, і прибудинкових територій, і прибутків від їхнього використання, — коментує перспективу ОСББ у місті Іван Ванджурак. — Очевидним є те, що починатися житлово-комунальна реформа повинна зі створення Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Новостворене управління з питань інноваційних впроваджень, енергозбереження та сталого розвитку міста разом з іншими питаннями надаватиме всебічну організаційну та юридичну підтримку в створенні та функціонуванні цих юридичних осіб — ОСББ".
НАРАЗІ ЗАКАРПАТЦІ МАЮТЬ 20 ОСББ
Поки що це становить 2 відсотки і в таблиці створених в Україні Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків ми на останньому місці. За приклад пан Ванджурак наводить будинок, у якому мешкає. Два роки тому в 20-квартирній новобудові мешканці вирішили створити ОСББ, скликали ініціативну групу, провели конференцію, обрали керівництво і на сьогодні воно діюче. Додамо: статут, кошторис, штатний розклад,правління, голова, ревізійна комісія або ревізор тощо визначаються і обираються на загальних зборах як вищому керівному органі ОСББ. Членство в такому об’єднанні, згідно зі світовим досвідом, є обов’язковим у таких країнах, як Німеччина, Швейцарія, Данія, Нідерланди, Норвегія, Польща, а добровільне воно у країнах колишнього соцтабору й СНД. Звідки брати кошти? "Цей резерв існує, адже мешканці багатоповерхівок на сьогодні сплачують кошти ЖРЕРам. Ні в кого не викликає сумніву той факт, що далеко не всі вони спрямовуються на користь будинку. З огляду на загальний занепад багатоповерхівок та їхніх дворів, це мізер. До того ж, цокольні поверхи, допоміжні приміщення, прибудинкова територія поза будь-яким впливом на них з боку мешканців, ЖРЕРи видають їх в оренду, під забудову. За умови створення ОСББ, згідно з законом, який ми цитували вище, — каже Іван Ванджурак, — безпосередньо самі мешканці будуть видавати в оренду горищні приміщення, цокольні поверхи, а відтак отримуватимуть прибуток, або ж зможуть продати цокольний поверх тощо, а отримані кошти спрямувати на розвиток свого будинку: облаштувати двір, дитячий майданчик, висадити клумби... Створивши ОСББ, мешканці стають справжніми господарями будинку !"
P. S. З питань створення ОСББ надсилайте листи за адресою: Ужгород, пл. Поштова, 3, каб. 426.
Ужгород нет з посиланням на РІО