Про це він повідомив на сьогоднішній прес-конференції в Ужгородському замку.
В Україні найбільшою церквою є православна, але вона сьогодні розділена на 2 частини: на українську православну церкву Київського патріархату та українську православну церкву Московського патріархату.
«Розділила єдину українську церкву Москва, щоб використовувати її в своїх політичних цілях, тому наше сьогоднішнє завдання – єднання. Українську церкву Київського та Московського патріархатів слід об’єднати в одну помісну українську церкву незалежну від Москви, і ми переконані, що час такий прийде. Зараз ми уже на шляху до цього. Ми ще не почали діалогу про об’єднання але прийде час, коли ми його почнемо», - каже святійший патріарх.
Єдина автокефальна або ж помісна церква повинна стати незалежною від Москви. Підставою для цього є існування української держави.
«Коли у нас не було держави ми належали до російської церкви, а коли ми отримали від Бога незалежну державу, то в незалежній православній державі повинна бути своя незалежна церква. І тому ми боремося за те, що була єдина помісна православна церкіа. І вона буде. І обставини, в яких ми зараз знаходимося працюють якраз на об’єднання українського православ’я. Те, що робить Росія, нам лише допомагає», - додав Філарет.
«Щодо наших відносин з греко-католицькою церквою, то остання є католицькою і вона належить до підпорядкування папи. А живемо ми всі на українській території в українській державі. Тому наша мета – зберігати добрі стосунки з греко-католицькою церквою, чи то тією, яка на Галичині, чи в Закарпатті. І ми і з однією, і з другою хочемо жити в мирі і злагоді, щоб служити українському народу. Віра у нас різна, але ми всі українці, живемо на українській землі і для консолідації нашого суспільства нам треба всім - не тільки греко-католикам і православним, але й римо-католикам, мусульманам, протестантам, іудеям - жити в мирі і злагоді, щоб міцною була держава. І ми в цьому показуємо приклад іншим країнам, як треба різним релігіям жити в мирі і злагоді на своїй землі», - відповів київський Патріарх на питання про відносини православної церкви з іншими конфесіями.
Повертаючись до мети приїзду, патріарх додав, що головна мета його прибуття на Закарпаття – це участь у науковій конференції присвяченій 1150-річчю Моравської місії Кирила і Мефодія.
«Цей ювілей відзначаємо тому, що ми сьогодні знаходимось в такому ж положенні, як знаходились слов’яни в 9 столітті, коли не дозволялось відправляти богослужіння на слов’янській мові. Тоді дозволялись лише єврейська, грецька і латинська , як єдині придатні для проведення богослужінь і Святого Письма. А Кирил і Мефодій спростували це і сказали, що богослужіння повинно звершуватись на будь-якій мові, якою розмовляють і яку розуміють християни. Тому для того, щоб показати, що ми християни-українці маємо право на звершення богослужіння українською мовою, ми звертаємо увагу на те, як боролись Кирило і Мефодій за слов’янську мову. Як вони боролись і перемогли так і ми боремося за українську мову і теж переможемо тому що ми на вірній дорозі», - підсумував патріарх Філарет.