Перша допомога при алергічних реакціях: основні кроки та принципи надання допомоги

341

Алергічна реакція, чи то на пилок, чи на щось інше, може бути просто прикрою, але в деяких випадках може розвинутися важка загальна реакція, яку ми називаємо анафілаксією.

Цей стан є небезпечним для життя, тому не бійтеся звертатися по допомогу. Допомога при алергії має надаватися вчасно, щоб не наражати вас на небезпеку.

Як розпізнати алергічну реакцію?

Алергічні реакції можуть включати різноманітні симптоми, від свербежу та почервоніння шкіри до утрудненого дихання та набряку частин обличчя. Якщо ви підозрюєте алергічну реакцію, важливо діяти швидко.

Поради при першій допомозі

  1. Усуньте алерген. Якщо ви знаєте, що викликало алергічну реакцію, вам необхідно усунути алерген, щоб мінімізувати ризик подальших реакцій.
  2. Заспокоюйте постраждалу людину. Коли виникає серйозна реакція, важливо заспокоїти постраждалу особу і забезпечити їй достатню кількість повітря. Якщо потерпілий приймає антигістамінний препарат, він може допомогти полегшити симптоми алергічної реакції (застосовуйте тільки безрецептурні препарати – остерігайтеся комбінацій препаратів, завжди звертайтеся за порадою до лікаря).
  3. Слідкуйте за диханням. Переконайтеся, що людина дихає. Якщо він/вона припиняє дихати, розпочніть штучне дихання і продовжуйте до прибуття професійної допомоги.
  4. Викличте екстрену допомогу. Якщо стан важкий, краще бути обережним і викликати швидку допомогу.


Важка реакція гіперчутливості (анафілаксія)

Анафілаксія або анафілактична реакція – це гостра реакція/відповідь імунної системи на алергічний подразник, яка в деяких випадках може бути небезпечною для життя.

Анафілактична реакція може проявлятися на шкірі, в дихальних шляхах, а також може порушити належне функціонування системи кровообігу. Вона може викликати кропив'янку, діарею або блювоту, набряк голосових зв'язок, хрипи в грудях або задишку, а в найважчих випадках – зупинку кровообігу і шок – так званий анафілактичний шок.

Анафілаксія є найважчою формою гіперчутливості до отрути комах і зазвичай викликається одним укусом. Загальні алергічні реакції часто виникають без будь-яких помітних ознак у місці укусу. Анафілактичні реакції є непередбачуваними і зазвичай вражають пацієнтів абсолютно несподівано. Реакцію викликають антитіла IgE, спрямовані проти компонентів отрути. Симптоми з'являються протягом декількох секунд або хвилин після укусу. Вони варіюються від суто шкірних реакцій (свербіж, почервоніння шкіри, кропив'янка, набряк) до легких та помірних проблем у дихальних шляхах, травному тракті та системі кровообігу до потенційно небезпечних для життя станів. Ці стани включають звуження дихальних шляхів, анафілактичний шок (часто з втратою свідомості) та зупинку кровообігу або дихання.

При анафілактичному шоці варто негайно викликати швидку допомогу та вколоти адреналін.

Література

1. Pawankar R., Canonica GW, Holgate ST, Lockey RF, Allergy White Book of the World Allergy Organisation 2011-2012. Резюме, 2011.

2. Єльченко, Ю. (2013). Отруєння та його профілактика. Допомога при укусах отруйних змій і комах. Зовнішні прояви алергії (урок-тренінг для студетів 1 курсу за програмою для 10-11 кл. ЗНЗ). Імідж сучасного педагога, (6), 49-52.

3. Барзилович, Д., Гогунська, І., Заболотна, Д., Зайков, С. В., Кайдашев, Й., Уманець, Т., ... & Буске, Ж. (2019). Проект “АRIA” шляхи надання медичної допомоги при алергічному риніті (2019 рік)–Україна.

На правах реклами

Коментарі

Читайте також