
Три румунські шахти включені до стратегічної карти ЄС щодо критичної сировини.
Європейська комісія нещодавно ухвалила список із 47 проєктів, розташованих у 13 державах-членах ЄС, включаючи Румунію, спрямованих на збільшення внутрішніх потужностей у сфері видобутку стратегічної сировини, - повідомляє observatornews.ro.
Ці проекти сприятимуть зміцненню внутрішнього потенціалу Європи у видобутку та переробці ресурсів, необхідних для переходу на зелені та цифрові технології, а також для оборонної та аерокосмічної промисловості. Серед стратегічних корисних копалин, яким приділятимуть головну увагу - це літій, кобальт, мідь, графіт, марганець, нікель, платина та магній.
Румунія також увійшла у стратегічний список Європейського Союзу в галузі критичної сировини, вибравши три проекти видобутку в списку з 47 ініціатив, схвалених Європейською Комісією. Нові проекти спрямовані на основні ресурси для галузей майбутнього: мідь, графіт для акумуляторів і металевий магній.
Один проект розташований у повіті Марамуреш і стосується видобутку магнію; інший знаходиться в повіті Тіміш для міді, а третій в повіті Горж, де видобуватимуть графіт.
Прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку оголосив, що ці три стратегічні проекти отримають фінансування в розмірі 615 мільйонів євро, повідомляє Digi24.
"У нас було подано сім проектів, з яких відібрано ці три. Вони призведуть до створення тисячі робочих місць, а також до розвитку всієї галузі", - сказав румунський прем'єр.
Найбільший з усіх трьох проєктів з видобутку міді розробляє канадська компанія Euro Sun Mining. Проект вимагає 300 млн євро інвестицій і передбачає видобуток і переробку міді і золота. Наразі Румунія повністю залежить від імпорту міді з країн за межами Європейського Союзу.
Інший проект, який потребує 200 млн євро інвестицій, буде розроблений державною компанією Salrom і дасть річне виробництво графіту 15 000 тонн.
Третій проект спрямований на виробництво магнію, критичного ресурсу для аерокосмічної та оборонної промисловості, де ЄС майже повністю (на 100%) залежить від імпорту. Проєкт розроблятиметься компанією Verde Magnesium (на фото).

Компанія Verde Magnesium, яку підтримує американська інвестиційна компанія Amerocap, планує інвестувати 1 млрд доларів на видобуток магнію та розвиток заводу з виробництва металевого магнію в Румунії. Це має забезпечити максимальну виробничу потужність заводу в 90 000 тонн металевого магнію на рік і будуть досягнуті поступово, протягом приблизно восьми-десяти років.
"Європа відновить видобуток магнію вперше за понад десять років, оскільки Європейський Союз прагне зменшити свою залежність від китайського імпорту основної сировини", - зазначає FT.
Магній і сплави на його основі за питомою міцністю перевершують багато сталі, чавуни та алюмінієві сплави. Магній у 4,5 рази легше стали, у 5 разів – міді, у 2,5 рази – титану та в 1,5 рази – алюмінію.
Металевий магній – надлегкий метал, який застосовується для антикорозійного захисту нафтових резервуарів і трубопроводів, а також має зростаючий попит з боку підприємств авіаракетного, транспортного та оптико-електронного машинобудування.
Основні галузі використання металевого магнію: виготовлення деталей автомобілів та інших промислових виробів; авіаційна промисловість, ракетна техніка, космічні апарати та інше.
47 стратегічних проєктів мають загальні очікувані капіталовкладення у сумі 22,5 мільярда євро і будуть розташовані у 13 країнах-членах ЄС: Бельгії, Франції, Італії, Німеччини, Іспанії, Естонії, Чехії, Греції, Швеції, Фінляндії, Португалії, Польщі та Румунії.
Ці проекти гарантуватимуть, що ЄС зможе повністю досягти своїх контрольних показників до 2030 року щодо видобутку та переробки літію та кобальту, одночасно досягнувши значного прогресу щодо графіту, нікелю та марганцю.