
На базі Центру безпеки громадян Солотвинської громади відкрили додатковий гірський пошуково-рятувальний підрозділ.
Але перед тим, як приступити до виконання обов’язків, майбутні гірські пошуковці пройдуть навчання в Спеціальному центрі швидкого реагування ДСНС у Дрогобичі. Це єдиний пункт підготовки таких фахівців в Україні. Там вони відпрацюють різні сценарії порятунку у горах, зокрема спрямовані на вправність та витривалість. А ще пройдуть топографічну підготовку та першу домедичну допомогу під час евакуації травмованих. І лише після цього отримають сертифікати, що дають право залучатися до пошуків.
«Вони пройдуть спеціалізовані курси по спусканню канатами, навики на лижах і орієнтування у гірській місцевості», — розповів начальник центру безпеки громадян Солотвинської ТГ Михайло Мойш.
Нині на навчання очікують восьмеро майбутніх гірських пошуковців. Проте, більшість з них - досвідчені працівники ДСНС, що вирішили перекваліфікуватись. Серед них 47-ми річний Вадим Сєров. Понад 15 років чоловік відпрацював у пожежній охороні й тепер каже, з нетерпінням чекає на новий досвід.
«Це нове. Будемо вчитися, старатися… не підведемо. Людина, яка боїться труднощів, я гадаю, не пішла би у таку службу», — зазначив старший рятувальної групи Вадим Сєров.
Єдиний серед новачків – 33-річний Михайло Тиводар. Досі чоловік працював автомеханіком. Але гори, зізнається, його манили завжди. Разом з друзями, каже, підкорив не одну вершину, тож тепер гірські стежки добре знає. А ще кілька років тому, саме для таких мандрівок придбав позашляховик й на ньому неодноразово допомагав спускатися туристам. Тоді каже, навіть уявити не міг, що згодом це стане його професією.
«Були такі мрії і на даний момент вони здійснюються. Мені сподобалося їздити у гори і допомагати. На Говерлу були, на Піп Іван, Обсерваторію, Піп Іван Мармароський. З людьми випадків не було, але було з автомобілями - допомагали людям добиратися додому», — розповідає майбутній гірський рятувальник Михайло Тиводар.
За минулий рік закарпатські гірські пошуковці врятували майже триста людей. Всі виклики завершилися успішно. Але рятувальники не приховують, могло статися й найгірше. Адже під час пошуків у засніжених горах важлива кожна хвилина. Досі найближчі підрозділи гірських пошуковців були тільки у місті Рахові та селі Усть-Чорна. І якщо турист заблукав, до прикладу, у Тячівському районі, то лише дорога забирала понад годину, а потім ще кілька йшло на самі пошуки.
«Тут дуже багато гірської місцевості й тут найбільше губляться туристи. Близько 300 туристів минулого року нами було знайдено у горах. Відсотків 80 – це якраз от тячівський і рахівський райони. Ви уявіть собі людину, яка знаходиться у горах і їй приходиться добу, півтори знаходитися у снігу без харчів, без якихось побутових умов. Тому обмороження і смерть може настати дуже швидко і тому допомогу треба надати дуже швидко», — додав начальник Головного управління ДСНС на Закарпатті Роман Гудак.
Тепер, сподіваються, завдяки додатковому підрозділу, пошуки стануть значно швидшими та ефективнішими. Для цього, зокрема, завдяки транскордонному співробітництву придбали два спеціальний автомобілі високої прохідності по бездоріжжю. Вартість одного такого понад мільйон гривень.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!