Біженці з України починають приносити прибуток чеській державі. За перші три місяці цього року вони внесли до державної скарбниці майже на 3 мільярди чеських крон більше, ніж становила сума виплаченої допомоги.
Очікується, що надходження від українських біженців до бюджету продовжуватимуть зростати, а витрати на них знижуватимуться.
2022 року витрати на українських біженців становили 25 мільярдів крон, а внесків до бюджету було перераховано на суму 12,6 мільярда крон. Минулого року витрати склали 21,6 мільярда, а доходи — 21 мільярд. А цього року державний бюджет уже стає багатшим завдяки біженцям.
«Цього року поки що є дані за перший квартал. Доходи склали 6,4 мільярда крон, а витрати – 3,5 мільярда крон. Таким чином держава отримала 2,9 мільярда крон», – каже Магдалена Клімешова, аналітик Міністерства праці та соціальних справ.
За даними Міністерства фінансів Чехії, на цю суму можна побудувати десять кілометрів автостради або підвищити пенсію всім пенсіонерам на 1200 крон на рік.
Найбільшим доходом, безперечно, є внески на соціальне та медичне страхування, за ними слідує податок на додану вартість або акцизний збір.
У Чехії налічується близько 350 000 осіб, які отримали тимчасовий захист з України, 118 000 із них працюють, а державі сплачуються страхові внески.
Значна частина біженців має більше однієї роботи (таких до 30%), випливає з опитування PAQ Research, проведеного наприкінці минулого року.
Проблема отримання кращої роботи полягає головним чином у складнощах із визнанням дипломів та кваліфікацій. Ще одна перешкода – незнання чеської мови.
У той час, як доходи від українських біженців зростають, витрати на них скорочуються. «Все більше людей переїжджають із тимчасового житла, що фінансується державою, до квартир, які вони оплачують самі», — каже Клімешова.