Йшлося на першій прес-конференції головного закарпатського податківця Василя Іванча
29 травня 2007 року відбулася прес-конференція голови Державної податкової адміністрації у Закарпатській області Василя Іванчо та заступника голови Еріки Васкової про виконання органами державної податкової служби області у 2007 році завдань із забезпечення надходжень до бюджетів усіх рівнів.
За словами керівника податкової адміністрації Василя Іванчо, в ОДПС ведеться постійний аналіз проведеної роботи кожним структурним підрозділом і вживаються заходи, в тому числі кадрові, щоб поставлені завдання успішно виконувалися. Проте ніякої чистки, як повідомляли про це деякі ЗМІ області, не відбувається. Йде природній процес заміщення вакантних посад або тих, хто не може витримати ритму роботи.
Завдання по забезпеченню надходжень до бюджетів усіх рівнів за січень-квітень 2007 року по податках і платежах ДПА у Закарпатській області виконано. До Зведеного бюджету України надійшло 346,8 млн. грн. або на 39,2% більше, ніж у минулому році. Завдання, визначені Державною податковою адміністрацією України по збору надходжень до загального фонду державного бюджету за січень-квітень виконані на 101,8 відсотка, або на 42,6 млн. грн. більше від минулорічного рівня. Забезпечено бюджетні призначення до місцевих бюджетів, куди зібрано 168 млн. грн. або на 41 % більше, ніж за такий період минулого року.
Але досягнуті результати не можуть нас задовільняти, - зазначив голова ДПА у Закарпатській області, - оскільки по окремих напрямках адміністрування податків та роботи податкових органів є певні прогалини. Наприклад, не виконані показники по збору податку на додану вартість. Основною причиною невиконання є зменшення нарахувань та сплати ПДВ рядом бюджетоформуючих підприємств, зростання на 40-45 відсотків сум ПДВ, сплачених митним органам при імпорті товарів та обсягів експортних операцій у платників, що здійснюють зовнішньо–економічну діяльність. Все це негативно впливає на збір ПДВ податковими органами та його відшкодування із бюджету.
Позитивною тенденцією є зростання сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств. Це є наслідком економічного зростання в області та роботи податкових органів і органів місцевої влади з платниками, які працюють збитково або мінімізують сплату податків.
За І квартал 2007 року кількість підприємств, які працювали збитково, зменшилася у порівнянні з відповідним періодом минулого року у 2 рази. . Зросло порівняно з І кварталом минулого року податкове навантаження по 22 підприємствах -“мінімізаторах”, валові доходи яких становлять більше 50 млн. грн. Також зменшилась кількість підприємств -“мінімізаторів”, валові доходи яких становлять більше 3 млн. грн., в порівнянні з відповідним періодом минулого року на 5 та на 192 в порівнянні з 2006 роком. Станом на 01.04.2007 року їх було 67. Протягом поточного року підрозділами аудиту юридичних осіб перевірено 69 мінімізаторів, за результатами перевірок яких донараховано 2,6 млн. грн. платежів.
Проте результати могли бути і кращими, - зауважив голова ДПА. - Вони залежить у першу чергу від роботи підрозділів аудиту та податкової міліції. З цією метою зміцнено керівні кадри аудиту на обласному рівні та вирішуються ці питання в окремих податкових інспекціях.
Важливим напрямком роботи стала боротьба з тіньовою економікою, виведення із неї найманої робочої сили. Тут органи податкової служби тісно співпрацюють з органаи місцевого самоврядування. Внаслідок проведених ними спільних заходів та перевірок кількість зареєстрованих підприємців протягом 4 місяців зросла на 3 тисячі, а також додатково залучено до оподаткування майже 1400 найманих осіб, задіяних у господарській діяльності без відповідного оформлення. Лише останнє дозволило збільшити надходження до бюджету на 151,3 тис. грн.
Відповідна робота ведеться з боржника.
Пожвавилася робота підрозділів податкової міліції, про що свідчить виявлення 60 злочинів, в тому числі 3-х за ухилення від сплати податків із сумою збитків понад 1 млн. грн. Припинено діяльність 30 фіктивних фірм та 1 конвертаційного центру. По них порушено 7 кримінальних справ. Також, зусиллями податкової міліції припинено діяльність 34 підпільних цехів, у т.ч. 11 з виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв. З незаконного обігу вилучено ТМЦ на 9,2 млн. грн., в тому числі підакцизної продукції – на 255,6 тис. грн.
З метою перекриття каналів незаконного переміщення товарно-матеріальних цінностей, особливо підакцизної групи, їх реалізації без сплати відповідних податків, зборів та інших обов’язкових платежів, податкова служба області, починаючи з 3 травня поточного року, проводить комплексні оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою "Акциз".
Василь Іванчо відповів на численні запитання журналістів, зокрема про стан відшкодування ПДВ. Протягом січня –квітня 2007 року платниками області заявлено до відшкодування податку на додану вартість 70,5 млн. грн., у тому числі 66,1 млн. грн. – на розрахунковий рахунок, - повідомив він. - За відповідний період минулого року заявка на бюджетне відшкодування ПДВ на розрахункові рахунки складала всього 40,7 млн. грн., тобто заявки січня - квітня поточного року більші за відповідний період минулого року на 25,4 млн. грн. Станом на 25 травня 2007 року платниками ПДВ заявлено уже 101,6 млн. грн. Відшкодовано податку на додану вартість у сумі 60,6 млн. грн., в тому числі: 42,6 млн. грн. – на розрахункові рахунки платників в установі банку, 17,9 млн. грн. – в рахунок майбутніх платежів з податку на додану вартість.
Голова ДПА поінформував журналістів також про роботу по упередженню безпідставного відшкодування ПДВ. Протягом цього періоду упереджено майже 80 фактів незаконно заявленого до відшкодування ПДВ у сумі 10,3 млн. грн., в тому числі у квітні – 2,3 млн. грн.. За цими фактами порушено 3 кримінальні справи. Також виявлено та знешкоджено на території області злочинну схему нетипових експортних операцій ПДВ та мінімізації податкових зобов’язань, попереджено втрати бюджету від незаконного відшкодування Зокрема, припинено псевдоекспортні операції зі шкурами ВРХ на суму 2 млн. грн., які проводили ряд підприємств, в той час як реальна вартість експортованих ТМЦ становила 70,3 тис. грн.. Крім того, протягом січня-квітня 2007 року виявлено 11 підприємств, що здійснювали нетипові експортні операції на значні суми та 10 контрактоутримувачів експортованої продукції.
-Але ця проблема може бути вирішена лише з запровадженням податкової звітності та реєстрів отриманих і виданих податкових накладних в електронному вигляді, - зазначила заступник голови ДПА у Закарпатській області Еріка Васкова. - Її запровадження сприятиме покращенню адміністрування податку на додану вартість, своєчасному виявленню безпідставно заявлених сум до відшкодування з бюджету, запобіганню мінімізації податкових зобов’язань, прискоренню здійснення податковими органами перевірки достовірності даних податкової декларації. За її словами, на 25 травня 2007 року укладено 1304 договорів з платниками податків (960 з юридичними та 278 фізичними особами) щодо подання податкової звітності в електронному вигляді, що є у 3 рази більше, ніж на 01.04.2007 року. З них 1072 уже подають звітність засобами електронного зв’язку . В тому числі 992 платники ПДВ. 258 платників ПДВ надсилають також реєстри податкових накладних. Поставлено завдання, щоб до 1 липня 2007 року більшість платників перейшли на подання звітності засобами електронного зв’язку. Ця норма також передбачена проектом Податкового кодексу, робота над яким завершується.
По завершенню прес-конференції голова ДПА у Закарпатській області привітав від всього колективу податківців представників ЗМІ із Днем журналіста, який незабаром вони відзначатимуть і побажав, щоб їхні творчі здобутки множились, а благополуччя їхніх родин зростало та подякував за співпрацю. Окремим журналістським колективам вручено Грамоти, а журналістам - подяки за активну співпрацю по висвітленню діяльності податкової служби та питань оподаткування.
Відбулася того дня ще одна подія. Голова ДПА у Закарпатській області Василь Іванчо та голова обласної організації Національної спілки журналістів України Дмитро Воробець підписали угоду про співпрацю, якою передбачено розробка та впровадження спільних мас-медійних проектів, забезпечення об’єктивності у висвітленні податкової тематики та дотримання журналістської утики, надання обласній організації переліку ЗМІ, які включені до плану-графіку перевірок та інше, повідомили з відділу масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА у Закарпатській області.