
Щороку Україна виробляє понад 15 мільйонів тонн соняшнику, впевнено утримуючи світове лідерство з виробництва соняшникової олії.
Сучасні гібриди здатні давати неймовірні 4-5 тонн з гектара, але шлях до таких результатів непростий. Так, якісний посівний матеріал – це, безперечно, основа основ. Проте навіть найкраще насіння соняшника не проросте або не розкриє свій потенціал, якщо посіяти його не в той ґрунт, не в той час чи не в тому регіоні. Тому, здавалося б, просте завдання – вибір насіння – перетворюється на справжній квест, де потрібно врахувати безліч важливих деталей. Від кожної з них залежить, чи отримаєте ви омріяні тонни з гектара, чи залишитеся з розчаруванням та збитками.
Важливі моменти
Вирощувати соняшник – це не просто взяти та посіяти насіння в землю. Щоб отримати гарний врожай, потрібно добре попрацювати ще до того, як техніка виїде в поле.
Температура має значення
Перше, що потрібно врахувати – це клімат вашого регіону. Молоді рослини соняшнику досить витривалі – можуть рости вже при температурі ґрунту 8-10°С і навіть витримати короткі заморозки. Але щоб отримати справді гарний врожай, влітку потрібна стабільна температура 25-27°С. Якщо ж під час цвітіння буде спека вище 30°С – врожай може серйозно постраждати.
Саме тому для кожного регіону України потрібно обирати різні гібриди:
- На півдні краще сіяти ранньостиглі – вони встигнуть дати врожай до найбільшої спеки.
- В центрі можна сіяти як ранні, так і середньостиглі.
- На півночі та заході добре ростуть середньостиглі – тут літо довше та не таке спекотне.
Коли виробники вказують групу стиглості гібрида, то майте на увазі, що це не випадкові цифри. За ними стоять роки випробувань у різних кліматичних умовах. Тож довіртеся цим даним та врахуйте їх при виборі насіння для свого регіону.

Стан поля
Наступне, про що варто подумати – це особливості ваших полів, а саме – які бур'яни там найчастіше ростуть. Це дуже важливо, бо сучасні виробники створили різні гібриди соняшнику, кожен з яких стійкий до певного гербіциду.
Все просто:
- якщо на полі переважають осот, берізка чи амброзія – обирайте пропозиції під гербіцид Гранстар;
- якщо проблеми зі злаковими бур'янами – є спеціальні гібриди для боротьби з ними;
- а якщо поле дуже засмічене різними бур'янами – можна взяти той, що стійкий до гербіцидів суцільної дії.
Тож перед тим як купувати насіння, пройдіться своїми полями та подивіться, з якими бур'янами доведеться боротися. Це допоможе обрати той гібрид, з яким буде найменше клопоту протягом сезону.
До речі, про гербіциди. Тут дуже важливо не натрапити на підробку, не спокушайтеся на дешеві ціни чи яскраву рекламу. Адже мова йде про ваш прибуток, ваші поля та посіви. Тож гербіциди для захисту соняшника від бур'янів дивіться за посиланням zernina.com.ua – тут все сертифіковане та від перевірених виробників.

Попередники
Так, саме те що росло на полі минулого року. Від цього теж залежить, який гібрид краще обрати.
Якщо до соняшнику росла пшениця, ячмінь чи бобові – можна сміливо брати високоврожайні гібриди. Після цих культур у ґрунті залишається багато поживних речовин, і соняшник буде добре рости.
А от якщо попередниками були буряки чи багаторічні трави – краще взяти невибагливі варіанти, які добре переносять посуху та стійкі до хвороб.
І найважливіше правило – якщо на цьому полі соняшник вже ріс протягом останніх 5-7 років, обов'язково беріть гібриди, стійкі до вовчка. Бо цей паразит може повністю знищити весь ваш урожай.
Звісно, кожен досвідчений аграрій знає особливості свого регіону та полів - де яка земля, які бур'яни дошкуляють, як швидко приходить спека. Але ці базові правила – це той фундамент, без якого не обійтися, якщо хочете отримати гарний врожай.
Корисні поради на замітку
Насамкінець, кілька корисних порад, про які варто пам'ятати. Вони прості, але часто саме про такі дрібниці ми забуваємо у щоденній роботі:
- Не варто ставити все на один вид – краще спробувати кілька різних. Так ви зможете порівняти, який краще підходить саме для ваших умов.
- Гібриди з різними термінами дозрівання – теж гарна ідея. Це допоможе спокійно зібрати врожай, не створюючи зайвого навантаження на техніку та людей.
- Обов'язково перевіряйте показники насіння: схожість, енергію проростання, чистоту та вологість. І звичайно ж, всі необхідні сертифікати якості мають бути в наявності.
- Визначтеся з метою: для олії підходять одні гібриди, для кондитерської промисловості – інші. Від цього теж залежить ваш вибір.
Зберігайте ці поради як шпаргалку – вони допоможуть не забути важливі моменти при виборі насіння та отримати саме той результат, на який ви розраховуєте.
На правах реклами