
можуть зупинити роботу
До виконуючого обов’язки міського голови Мукачева 8 лютого цього року звернулися приватні підприємці, які орендують шкільні їдальні і забезпечують харчування учнів шкіл міста. Суть звернення в тому, що підприємцям, аби взяти участь у відкритих торгах, потрібно зареєструватися в тематичному каталозі учасників процедур державних закупівель, який видає тільки Тендерна палата України. До речі, це суперечить ст.ст. 17 і 34 Закону України „Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти”. Окрім того приватному підприємцеві потрібно витратитися на тендерну документацію 2600 гривень, 5 відсотків від річної суми на тендерне забезпечення і сплатити немалі гроші за укладення договору. Загалом, за словами Ганни Русин, яка організовує харчування учнів загальноосвітніх шкіл №№ 4 і 14, вона має сплатити за участь у відкритих торгах понад 30 тисяч гривень, а ці гроші не окупляться і за три роки роботи. Тим більше, за словами Сільвії Зозулі, яка обслуговує навчально-виховний комплекс „Гармонія” і ЗОШ № 3, організовуючи харчування малят, соціально незахищених дітей, вони сплачують такі ж суми, як і елітні ресторани, не мають жодних пільг. Тому автори звернення заявили, що припиняють роботу з 11 лютого 2008 року.
Того ж дня, 8 лютого, з авторами звернення зустрілись заступник міського голови Михайло Лабош і начальник управління освіти Мукачівського міськвиконкому Терезія Тіба. Заступник міського голови з тривогою говорив про те, що рахунки Тендерної палати і видатки у порівнянні з минулим 2007 роком зросли вдвічі. Виходячи з цього, підприємці повинні б також значно підвищити ціни на свої послуги, але цього не може дозволити міськвиконком, який суворо контролює ціни в шкільних їдальнях.
Вихід тільки один. Центральні органи влади повинні прийняти вольове рішення щодо спрощення процедури проведення торгів на організацію дитячого харчування. Адже можна відкласти на певний час будівельні і ремонтні роботи і таке інше, але залишити учнів 1-4 класів та дітей-сиріт, дітей-інвалідів, малят з багатодітних сімей без харчування не можна. І якщо Верховна Рада неспроможна в найкоротші строки скасувати тендерний закон, то можна, наприклад, допомогти справі через Постанову Кабміну чи Ради національної безпеки і оборони. У свою чергу виконуючий обов’язки міського голови Мукачева Золтан Лендєл звернувся з листами до Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко і міністра освіти і науки України п. Вакарчука з прохання зарадити цій справі. Будуть поінформовані про цю проблему і народні депутати України від Закарпаття.
А допоки Михайло Лабош попросив приватних підприємців продовжувати роботу. Можливо доведеться звернутися до батьків, щоб надали посильну фінансову допомогу в організації харчування своїх дітей. Терезія Тіба підкреслила, що в бюджеті управління освіти на це закладено 2 мільйони гривень, але без вирішення тендерної проблеми використати їх неможливо. Від імені присутніх Сільвія Зозуля висловила щиру вдячність міській влади за розуміння їх проблем і добру волю в допомозі щодо їх вирішення й запевнила, що надалі не припинятимуть роботи з організації харчування школярів.