
Щороку 14 січня, закарпатці відзначають Старий Новий рік та день Василя. Редакція Mukachevo.net зібрала традиції та прикмети свята.
Святкування Старого Нового Року не є офіційним, але цієї традиції дотримуються у багатьох країнах. Саме по собі свято являє собою історичний феномен.
Це свято виникло у зв'язку зі зміною літочислення з юліанського на григоріанський календар. Більшовики 14 лютого 1918 року вирішили перейти на григоріанське літочислення, яким користувалася Європа.
Різниця між новою і старою системою становила 13 днів, що створювало незручності в міжнародній політиці та економіці. Це і стало основною причиною переходу на новий стиль, який зберігається донині.
Також, 14 січня православні та греко-католики Закарпаття святкують Василя Великого архієпископа Кесарії Кападокійський, вселенського учителя церкви (IV століття нашої ери).
Церковні джерела характеризують Василя Великого як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя.
А ще Василя Великого вважали покровителем землеробства, і саме тому в цей день основним обрядом було засівання осель збіжжям.
Традиції свята
Вечір на Василя, 13 січня, відзначається народними гуляннями. У цей день люди ходять в гості вітати один одного, носять частування.
Вважається, що в цей день не можна брати грошей у борг, а також прибирати в будинку.
Якщо 14 січня винести сміття, то й щастя з хати винесеш.
В перший день Старого Нового Року до хати першим обов’язково повинен увійти чоловік, саме тому посівати ходять тільки хлопці.
Перший посівальник на Новий рік, як правило, приносить у дім щастя. Вважається, що дівчата щастя не приносять, так що і засівати їм не годиться.
Народні прикмети на Старий Новий рік
• Якщо небо ясне і зоряне – буде багатий урожай ягід.
• Якщо на Святвечір (6 січня) готували Багату кутю, то на Меланки (13 січня), день що передує Василю, або ж Новому року за старим стилем – щедру, яку заправляли смальцем. Саме тому цей вечір і називається Щедрим.
• Якщо на Василя в цей день туман – до урожаю.
• Коли 14 січня багато пухнастого інію на деревах, рік буде багатий на мед.
• Завірюха у Василів вечір віщує великий урожай горіхів.
• Якщо Василева ніч зоряна, то літо буде ягідним.