70-річчя з часу створення Першого Чехословацького армійського корпусу під керівництвом генерала Людвика Свободи відзначили на історичному факультеті УжНУ.
До викладачів та студентів прийшли почесні гості – представники консульств та автор фільму «Загублені в пісках часу» Дмитро Кешеля.
Відтак консул консульства Чеської Республіки у Львові Валерія Фюлеова зазначила, що такі зустрічі дають змогу краще пізнавати свою історію задля того, щоб сучасність була кращою. Перший секретар Генерального консульства Словацької Республіки в м. Ужгород. Александр Шкурла відзначив важливість цих подій і для свого народу, адже це створення 1 Чехословацького армійського корпусу генерала Людвика Свободи – дуже яскравий момент історії.
Центром зібрання став показ фільму «Загублені у пісках часу» – про визначну, проте забуту історичну постать нашого краю Павла Цібере.
Автор стрічки Дмитро Кешеля розповів, що він мав дуже сильну особисту мотивацію до створення фільму. Колись в юності цю людину він зустрів на обійсті свого стрия, який представив незнайомця міністром. Але наші люди, коли вип’ють, всі стають міністрами. Тож юнак не надто перейнявся таким повідомленням. Проте вразила аристократична стриманість та поведінка гостя, який, до того ж, розповів, що був знайомий з Екзюпері. Та навіть має книжку з автографом майстра. Проте Дмитро й до цього поставився досить скептично – не дуже повірив цим словам.
І тільки через роки в розмові з письменником Андрієм Патрусом-Карпатським зрозумів усю велич цієї людини. Павло Цібере – доктор юридичних і політичних наук. Під час війни Едвард Бенеш призначив Павла Цібере членом тимчасового чехословацького парламенту, начальником канцелярії. Окрім політичних справ, Цібере гаряче переймався долею земляків, які перебували у радянських таборах. Ці врятовані люди згодом і увійшли до Чехословацького корпусу під командуванням генерала Людвика Свободи.
А надалі Цібере повертається додому, в рідне село Залужжя на Мукачівщині. Це фатальне повернення принесло йому злигодні та забуття. Викладач, за підручниками з римського права навчалося багато студентів Європи, вдома стає непотрібним.
Це не історична розвідка, зазначив автор стрічки Дмитро Кешеля, вона побудована на фактах і спогадах очевидців.
З великою увагою, навіть напругою, дивилися фільм студенти. Без сумніву, всіх вразила ця пронизлива драматична притча про свій народ. Цей маленький урок негаласливого, лаконічного, навіть суворого патріотизму молоді історики отримали ще і в ось такому художньо-документальному форматі. За справді емоційно теплу зустріч гостям подякували викладачі УжНУ – Роман Офіцинський та Володимир Фенич. Також в залі розгорнулася маленька виставка з фондів університетської книгозбірні, яка репрезентувала цей бурхливий історичний момент минулого століття.