Тепло без ризику: правила експлуатації та обслуговування грубки

17

В наш час багато людей хочуть мати грубу. Побудувати в домі чи на дачі або купити будинок, де щось подібне вже збудоване. Все заради гарантованого опалення в зимовий період.

Що не буде залежати від центральних мереж, які страждають від постійних загроз. Окрім необхідності обрати проект та купити матеріали, що можна зробити тут, постає питання про правильну та безпечну експлуатацію.

Чому важливо говорити про грамотну експлуатацію груби?

Деякі з нових чи майбутніх власників ніколи не мешкали в домі з власною піччю або грубою. А значить не мають традиції її експлуатації та старших родичів, які покажуть і розкажуть що до чого. Тому вони можуть припуститися помилок, які призведуть до виникнення небезпечних ситуацій. Або до погіршення ефективності роботи автономного опалювального пристрою, зниження строку його служби.

Що треба знати та враховувати власнику груби

Займатися будівництвом має професійний та досвідчений пічний майстер. Це дає гарантію того, що на вході замовник отримає безпечну, надійну, ефективну конструкцію. Навіть найнадійніший автомобіль потребує вмілого керування та вчасного обслуговування. Так і новобудова вимагатиме до себе відповідної уваги.

Перед розпалюванням

1. Перевіряють стан печі та димоходу. Необхідно переконатись, що не з’явилось жодних тріщин або інших ушкоджень;

2. Оглядають топкову камеру, в разі її засміченості проводять чистку. Наприклад, колосник має бути очищеним від залишків дров, сажі, щоб повітря вільно потрапляло в топку;

3. Переконуються, що засувка димоходу знаходиться в положенні, при якому димові гази безперешкодно потраплятимуть в димохідну систему;

4. Відкривають піддувальні дверцята (коли пристрій обладнаний фурнітурою, то встановлюють його у правильне положення) для потрапляння кисню в камеру горіння;

5. Перевіряють наявність тяги за допомогою довгого сірника чи шматка паперу. Якщо не буде очевидно, що дим витягується вгору, розпал печі заборонено до встановлення причин цього.

Початок розпалювання

Оптимальним для груби є режим поступового розпалювання. При першому розпалу чи після довгої сезонної паузи такий спосіб є обов’язковим. Починають з неповного завантаження та не з найгрубіших дров. Так спочатку прогріється димова труба, а саме горіння стане більш контрольованим. Через 60-90 хвилин можна виходити на більш інтенсивний режим.

Вибір палива

Загально відомим є факт, що найкращими є дрова з листяних порід дерев, вони дають підвищену ефективність за кожен спалений куб. Але ще більше на теплотворну здатність впливає вологість. Деревина з вологістю 25-30% характеризується на чверть меншою теплотворною здатністю ніж сировина з вологістю до 10%. Окрім того, зайва волога в дровах дає негативний ефект. Відбувається надлишкове накопичення конденсату в димоході, формування шару сажі та нагару. Все це впливає на безпеку та сприяє поступовому руйнуванню металевих та навіть цегляних димоходів.

Контроль процесу горіння

Досвідчений господар вміє по кольору вогню та звуку з топки зрозуміти, які процеси відбуваються всередині, чи є потреба в корекції.

· Білий колір та «аеродинамічний» гул вказують та необхідність зменшити надходження кисню;

· Якщо полум’я набуває червоного відтінку, кількість диму надмірна, варто більше відчинити піддувальні дверцята;

· Жовтий відтінок та ненав’язливе потріскування вказує на найкращий баланс. Саме під такі звуки ми любимо відпочивати з книжкою в руках.

Коли є бажання швидко нагріти приміщення, не варто допускати перегріву печі. Це не дасть бажаного ефекту, надмірне тепло шукатиме собі вихід та втрачатись. А стінки грубки, особливо якщо остання вже має певну кількість років, поступово руйнуватимуться.

Краще приділити увагу перевертанню дров у топці, це дасть змогу витягти максимум користі та тепла з кожного шматочку деревини.

Закінчення роботи грубки

Аналогічно з розпалом важлива поступовість поступово. Радикальні способи, наприклад застосування води буде завдавати шкоди конструкції. Найкраще дати вугіллю повністю догоріти, зібравши його в центральній частині топкової камери, повністю закривши дверку.

Після повного затухання закривають всі засувки окрім димохідної. На випадок, якщо в системі ще залишилась певна кількість димових газів.

Чому важливо дотримуватись вказаних рекомендацій

Назвемо найбільш очевидні наслідки, які настають, коли власник груби не виконує загальних експлуатаційних правил:

· Виникнення пожежі, задимлення, отруєння чадним газом;

· Використання надмірної кількості палива, що може сягати додатково 30-50%;

· Зниження строку служби груби до необхідності проведення капітального ремонту з проектних 30-40 до фактичних 10-15 років.

Як бачимо, вказані опції варті того, щоб ще раз уважно перечитати вказані в статі поради. Та застосовувати їх в щоденному режимі.

На правах реклами

Коментарі

Читайте також