Великоберезнянська санаторна школа-інтернат забезпечує соціальний захист дітей, позбавлених батьківської любові
Великоберезнянська санаторна школа-інтернат забезпечує соціальний захист дітей, позбавлених батьківської любові. Директор Іванна Ромочуська розповіла, що раніше це була спеціалізована допоміжна школа-інтернат. Зараз тут навчаються діти із серцево-судинними захворюваннями та захворюваннями дихальних шляхів. Є кілька класів для дітей із психо-фізичними вадами. На сьогодні тут навчається і проживає 326 дітей, з яких 30 сиріт, 82 напівсиріт, багато дітей позбавлені батьківської опіки. Школа має обласне значення, адже тут вчаться діти з різних куточків Закарпаття. Віднедавна інтернат перепрофільовано у художньо-мистецьку школу. Це сталося невипадково, адже більшість дітей належать до так званої групи ризику: діти з неповних родин, діти вулиці, покинуті діти, діти-утікачі, діти-сироти, діти девіантної поведінки, тому з навчанням у них, м’яко кажучи, не все гаразд. Розвиток в естетичному напрямку пов’язаний з розкриттям їх творчих здібностей.
У школі працюють хоровий, театральний та танцювальний гуртки. Учні беруть активну участь в усіх мистецьких заходах як в області, так і за її межами. Створені екологічні бригади. На всеукраїнських змаганнях “Юні друзі пожежників” школа здобула призове місце. Чимало випускників інтернату щороку стають студентами вузів. А цьогоріч Великоберезнянська школа-інтернат визнана одним з кращих роботодавців 2005 року.
Не секрет, що діти, які виховуються в інтернатних установах, істотно відрязняються від дітей, які ростуть у сім’ях. Вони перш за все відстають емоційно. Тому, за спостереженням Іванни Ромочуської, дитина обов’язково повинна мати зв’язок зі своєю родиною. Але ж не все так просто. Чимало батьків ведуть асоціальний і аморальний спосіб життя (пияцтво, дармоїдство і т.д.). Бувають випадки, коли дитина на вихідні несе батькам їжу, котру дають у їдальні. Є діти, котрі просто не повертаються після канікул чи вихідних. Для того, аби повернути дітей до школи, директор разом із вчителями їде до Ужгорода і розшукує утікачів у всіх “притонах” і бомжатниках. Усього ж у школі працює 152 працівники, з них - 79 вчителів-вихователів. Найближча перспектива – відкриття у школі свого стоматологічного кабінету. Вільних вакансій та робочих місць в школі наразі немає. Одначе були часи, коли досить важко було знайти порядного електрика 5 розряду, сантехніка, столяра. Причина – низька заробітна плата. Багато хороших спеціалістів подалося на заробітки за кордон. Але і цю проблему вдалося вирішити і, до речі, не без допомоги районного центру зайнятості.
Ольга Синкулич
заступник начальника відділу організаційної роботи
та взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю
обласного центру зайнятості