На тлі низького внутрішнього виробництва і високих світових цін вартість цукру в Україні продовжить зростання і залишиться на рівні 7000-8000 грн за тонну як мінімум до середини 2011 року, повідомили Корреспондент.net у компанії Foyil Securities.
За словами Андрія Ястреба, аналітика Foyil Securities, ціна цукру в Україні продовжує зростати, незважаючи на нарощування темпів виробництва. Середня ціна тонни цукру на внутрішньому ринку становить 7350 грн, що на 18% вище середньої ціни в аналогічний період минулого року. Більше того, нинішня ціна в 2.7 разу вища, ніж два роки тому (середня ціна в листопаді 2008-го була 2700 грн / тонна). Ціна цукру, яка залишається дуже високою вже більше року, трохи знизилася у вересні (до 6600 грн за тонну), коли заводи почали виробництво цукру нового врожаю.
У 2009 році причиною зростання цін на цукор в Україні було дуже низьке внутрішнє виробництво і зростання цін на світових ринках, пояснив Андрій Ястреб. Україна виробила в минулому сезоні всього 1,3 млн тонн цукру при потребі близько 1.9 млн тонн. Різниця була покрита за рахунок імпорту тростинного цукру за квотою СОТ, імпорту цукру з Білорусії та використання перехідних запасів. Враховуючи імпорт тростинного цукру за квотою СОТ, на думку експерта, це дозволить Україні покрити внутрішнє виробництво. Однак цього недостатньо для зниження ціни на цукор, особливо в умовах високих світових цін, зазначив експерт.
На світових ринках ціна цукру також зростає. Так, у США на початку листопада вона досягла 576 дол за тонну, що на 12% вище, ніж рік тому. А на світовому ринку ціни зросли вже на 74% з травня 2010 року, коли вони були найнижчими з початку року. Більше того, ціна продовжує зростати і, швидше за все, перевищить рекорд, який був досягнутий в лютому - 595 дол за тонну.
За словами аналітика, коли причиною зростання цін на цукор в світі в 2009 році був поганий урожай в Індії, другому за величиною виробнику цукру в світі, то в цьому році проблеми з урожаєм відчуває інший найбільший світовий виробник і експортер - Бразилія.
Крім того, на світові ціни також впливають очікування з виробництва на 2011 рік. Закладання нових плантацій цукру в Бразилії, яка постачає на ринок близько половини світового експорту, відбувається повільніше, ніж зазвичай, а недостатні опади в останні місяці можуть призвести до зниження врожаю тростини в 2011-му.