Про це заявив очільник закарпатського відділення Комітету виборців України Дмитро Тужанський в Ужгородському прес-клубі під час обговорення майбутніх виборів у ОТГ, які пройдуть вже 22 грудня.
– З одного боку, так, після зміни влади в Україні та обрання нових президента та парламенту, а відтак призначення на Закарпатті іншого керівництва реформа децентралізації в регіоні була начебто розблокована. Однак її спершу планували спрямувати суто в умовно «адміністративне» русло, оминувши етап добровільного об’єднання і відразу ж перейти до формування та затвердження перспективного плану, що насправді суперечить закону.
Відтак, протягом другої половини літа – початку осені відбувалися серйозні непублічні дебати та консультації різних сторін, які долучені до процесу децентралізації, в тому числі Мінрегіону. У підсумку, реформа дійсно була розблокована і ОДА почала видавати висновки, і таким чином стало можливим утворення нових ОТГ і проведення виборів 22 грудня, – пояснив Дмитро Тужанський ситуацію з реформою децентралізації на Закарпатті.
За його словами, ці вибори цікаві 3 аспектами:
Перший, попри високу конфліктність та увагу до реформи децентралізації на Закарпатті загалом, увага до найближчих виборах в ОТГ з боку громадськості низька, мізерна. Профільні організації, як то КВУ та ОПОРА, не отримали фінансування на спостереження за цими виборами в ОТГ не тільки на Закарпатті, а й загалом по країні. На жаль.
Другий, щонайменше 4 ОТГ з 9, в яких відбуватимуться вибори, мають особливе значення.
– Оноківська та Холмківська ОТГ – це дві громади, які за логікою мали би стати частиною Ужгорода, або у всякому разі бути максимально інтегровані з обласним центром, і в цьому мав би бути зацікавлений саме Ужгород, але ніякої бодай публічної ініціативи в цьому напрямку не видно, що дивно, – зауважив Дмитро Тужанський. – Косоньська ОТГ – перша з так званих угорських ОТГ, утворених на Закарпатті. Цікавий сам факт функціонування цієї ОТГ, адже тривалий час нас лякали сепаратизмом, коли йшлося про утворення ОТГ в місцях компактного проживання нацменшин. Інший момент – чи відбудеться на практиці співпраця двох угорських організацій, про що вони заявили публічно. Довжанська ОТГ створюється з населених пунктів Іршавського і Хустського районів, що дуже цікаво з точки зору перспективи адміністративно-територіальної реформи на Закарпатті.
Третій аспект, на який звернув Дмитро Тужанський, – це фактор партії влади, або ЗЕ-фактор, чи спрацює він і на рівні виборів до ОТГ, як це було під час парламентських виборів, коли кандидати від партії Зеленського автоматичного отримували ледь не переможний відсоток підтримки електорату. «Ще одне питання, кого саме приведуть в управління ОТГ партійні команди і бренди – чи це будуть кваліфіковані та авторитетні люди, чи знову спрацюють брудні виборчі технології, як то підкуп чи маніпуляція голосами у наслідок непублічних політичних домовленостей».
Нагадаємо, що 22 грудня на Закарпатті пройдуть вибори у 9 ОТГ, зокрема у Берегівському районі у Косонівській територіальній громаді, у Великоберезнянському – у Великоберезнянській селищній громаді, у Іршавському – у Довжанській, Зарічанській, Кам’янській, у Мукачівському – у Горондівській, у Свалявському – Керецьківській, в Ужгородському – Оноківській та Холмківській. Крім цього, у Полянській ОТГ відбудуться довибори депутатів у зв’язку з приєднанням до громади села Солочин.