Та проти змін до закону про освіту 2011 року, які ініціював уряд на початку цього тижня.
За повідомленням різних угорських ЗМІ, участь у протестах, які пройшли цієї неділі по обіді 2 квітня у центральній частині Будапешта, зокрема перед парламентом, взяло 10 тисяч осіб. Організатори заявляють про 15 тисяч учасників.
– Вільна країна, вільний університет, – таким є основне гасло протестів, і як уточнюють угорські ЗМІ в натовпі не було помітно жодного антиурядового плакату.
Протести стали наслідком законопроекту, який вніс на розгляд парламенту міністр людських ресурсів Золтан Балог. Йдеться про зміни до закону про освіту у частині функціонування освітніх закладів з «іноземним корінням». Хоч у тексті законопроекту нема згадки про Центральноєвропейський університет, засновником якого є Джордж Сорос і який працю в Угорщині вже 25 років, але ці зміни торкнуться саме цього закладу, насамперед, цього вишу, який має угорську та американську «прописку». Є загроза, що з 2018 року (лютий/вересень) університет взагалі не зможе функціонувати в Угорщині.
На урядову ініціативу прореагували не тільки в Угорщині, а й за кордоном, зокрема у Держдепі США, засудивши його.
Утім, Віктор Орбан, коментуючи ситуацію навколо вишу під час одного з радіоефірів, зауважив, що Центральноєвропейський університет має «несправедливу перевагу перед іншими вишами Угорщини» і його доля буде вирішена у ході міжурядових перемовин між Угорщиною і США.
Довідково: В Угорщині діє 28 вищих навчальних закладів.