На Воловеччині
Минулої суботи на Воловеччині презентовано 14-й маршрут Закарпатського туристичного шляху. Упродовж трьох місяців група експертів та фахівців з туризму серйозно працювала над відродженням маршруту. До слова, Закарпатський туристичний шлях — це мережа пішохідних маршрутів, головна нитка яких проходить територією Закарпаття через основні хребти Українських Карпат: Бескиди, Боржавські полонини, Свидовецький хребет, Чорногори та Марамороський масив. Загальна протяжність шляху становить 380 кілометрів. На Воловеччині туристичний шлях проходить по водороздільному хребту протяжністю 53,6 кілометра.
Варто сказати, що суботній презентації шляху передувала подія дворічної давності, так, у 2004 році в рамках спільного українсько-швейцарського проекту розвитку лісового господарства на Закарпатті FORZА була розроблена концепція пішохідних туристичних маршрутів. А люди, не байдужі до активного туризму, відразу ж взялися за реалізацію концепції. І саме результати такої роботи журналісти могли оцінити під час презента-ційного походу туристичними стежками Воловеччини.
Випала нагода пройти десять кілометрів по кордону Закарпаття зі Львівською областю. З одного боку виднілися Нижні та Верхні Ворота, з іншого - куполи церкви села Верхнячка Сколівського району. Інструктори на чол» з Сергієм Григою та ініціатором маркування туристичного маршруту Наталією Шабан провели журналістів поблизу історичної лінії Арпада, пам`ятного хреста загиблим галичанам, вийшовши на Верецький перевал до мармурової плити, встановленої до 1100-річчя переходу угрів через Карпати. 14-й туристичний маршрут виявився напрочуд цікавим. Цінність його ще й у тому, що проліг він відносно не високими схила- ми Карпат, що дає змогу пройти цей шлях не тільки досвідченому, а й туристові-початківцю. Упродовж шляху, який пройшли журналісти, четверо місцевих школярів-волонтерів Сергій Панасович, Михайло Федькович, Василь Сличко та Ростислав Шостак збирали у великі лантухи сміття, давали зрозуміти - природа має бути чистішою.
До слова, чималий вклад у відродження туристичних стежок Воловеччини зробили FORZА та Фонд „Євразія". Ці інституції фінансово підтримали проект, у рамках якого відбулося чотириденне навчання інструкторів пішохідного туризму, проведено аналітичне дослідження для вивчення попиту на туристичний супровід у гори і потреб активних туристів, видано інформаційно-методичний довідник „Як організувати туристичні походи в гори", ознаковано 45 кілометрів туристичних шляхів.
З української сторони до проекту долучилися громадські організації „Фундація регіональних туристських ініціатив „Тур`євро-центр" та асоціація сприяння туризму „Шипот", Воловецька рай-держадміністрація, управління туризму та курортів ОДА, Воловецька селищна рада, Рахівська та Міжгірська РДА, Воловецький держлісгосп та Воловецький професійно-технічний ліцей, місцеві підприємці. На презентацію шляху приїхали й члени громадських організацій „Карпатський шлях" та „Клуб велотуристів „Naturfreund" зі Львова, котрі також допомагали волівчанам у відродженні маршруту.
Сніжана РУСИН, "Новини Закарпаття"