
15 серпня в ужгородському прес-клубі журналістам розповідали про стан законодавства щодо протидії людьми в Україні, а також розповіли про практичні заходи правоохоронних органів з виявлення таких злочинів.
Микола Кухта, представник Відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами проти моральності (ВБТЛПМ) управління карного розшуку УМВС України в Закарпатській області, старший оперуповноважений, капітан міліції розповів, що проблема торгівлі людьми виникла ще на початку 20 століття. І хоча прийнято виділяти, в основному, сексуальну експлуатацію жінок, насправді це значно ширше і складніше явище, а сексуальне рабство – лише одна з складових. Може бути і примусова праця, і примусове народження дітей. Взагалі ж в Закарпатті через географічне положеня мали місце практично всі види торгівлі людьми. Це примусове донорство, примусове жебрацтво, сексуальна експлуатація, трудова експлуатація, примусове жебрацтво, примусова вагітність тощо.
Пан Микола зазначає: «З початку 2013 року виявлено 3 злочини торгівлі людьми на Закарпатті. Два з них пов’язані з сексуальною експлуатацією жінок в Російській Федерації. На території м. Мукачеве діяла група, яка вербувала та переміщувала жінок до Москви. Ця група мала зв'язок з тамтешніми сутенерами. В основному, вербували дівчат з неблагополучних сімей. Їм оплачували проїзд до Росії, при чому дівчата не знали, про свою майбутню участь. В Москві в них відбирали документи і змушували відробляти заплачені за них 1500 доларів. Лише після цього жінки мали змогу повернутися до України. Після відроблення грошей повернулася мешканка м. Мукачеве і саме вона звернулася з заявою. Зараз справа на розгляді у Мукачівському міськрайонному суді. До справи долучили також показання іншої дівчини, котра також їхала в Москву, але забула паспорт і чудом вбереглася від подібної участі.
Інша справа - це продаж дитини громадянкою Росії, котра на даний час є мешканкою Закарпаття. За 1000 доларів вона продала свою неповнолітню доньку для заняття у жебракуванні.
Микола Кухта додав, що на розгляді є 2 справи минулих років, по яких також проводиться слідство. Перша справа - це використання мешканців Закарпаття у примусовій праці на території Чеської Республіки. Інша – секс рабство в Росії. Згадав пан Микола також про 2010 р., коли викрили злочинну групу трансплантологів, від рук яких постраждали і двоє жителів Рахівщини. Від цих людей забрали нирки, але не розраховувалися, виплативши 2 тисячі доларів замість десяти.
Жалілися на прес-конференції також на скорочення кадрів. Якщо в 2009 р. відділ нараховував 16-17 людей,то зараз працює лише 5. До того ж з старого складу залишилося лише 2 правоохоронців, а отже решта спеціалістів були вимушені перейти на інші посади. Подібне скорочення відбулося по всій Україні.
Більше про презентацію Звіту Всеукраїнської Коаліції громадських організацій з протидії торгівлі людьми читайте тут.