З 28 по 30 червня в місті Мукачево, Закарпаття, відбувся дегустаційний конкурс вин, що претендують на географічне зазначення “Вина Срібної Землі”.
Конкурс відбувався за міжнародними стандартами, визначеними Міжнародною організацією виноградарства і вин (OIV). Було зібрано 113 зразків від 32 виробників. Оцінювання відбувалося з використанням програмного забезпечення Gustos.Life, що функціонує на основі блокчейн, забезпечуючи прозорість та точність оцінок.
Журі складалось з експертів з Румунії, Угорщини, представників «Асоціації сомельє України» та головної редакторки Drinks+, міжнародного інформаційного партнера заходу, Ольги Піневич-Тодорюк. Директоркою конкурсу була професорка Одеського національного технологічного університету Наталія Каменєва, а міжнародною спостерігачкою (представниця FAO) – доктор технічних наук Оксана Ткаченко.
Вина оцінювались у трьох номінаціях:
- Вища нагорода конкурсу — Гран-прі
- Медалі: Золоті, Срібні, Бронзові
- Дипломи учасника конкурсу
Найвищу нагороду змагань — Grand Prix — отримало вино "Троянда" 2002 року, набравши 97,8 бала (за 100-бальною шкалою). Винороб Роман Мушка отримав найвищу відзнаку. Загалом було нагороджено 19 зразків золотими медалями, 32 — срібними та 37 — бронзовими.
Конкурс став першим в Україні регіональним конкурсом вин, проведеним за міжнародними стандартами, і є важливим кроком у впровадженні системи географічного зазначення (ГЗ) у виноробній галузі Закарпаття. Система ГЗ допомагає зберегти унікальну виноробну спадщину регіону та сприяє його розвитку, створюючи конкурентоспроможний бренд, заснований на історичних, культурних та природних особливостях регіону.
Після конкурсу, 30 червня 2024 року, пройшла конференція «Вина Срібної Землі: філософія, стратегія та тактика розвитку географічного зазначення». На конференції обговорювалися перспективи створення туристичного маршруту, технічні сорти винограду Закарпатської області та система контролю якості вин з ГЗ. Члени Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття активно готуються до реєстрації географічного зазначення “Вина Срібної Землі”, що є важливим кроком для розвитку регіону.
Організаторами події виступили ГО «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» спільно з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (FAO) та проєктом Європейського Союзу «Інституційна та політична реформа дрібномасштабного сільського господарства в Україні» (IPRSA).