Державна програма розвитку лісового господарства передбачає більше залучення підприємців
Вже у цьому році, відповідно до держпрограми "Ліси України" на 2002-2015 роки, суб`єкти недержавної форми власності мали б здійснювати 19% загальногалузевої лісозаготівлі. У наступному році відсоток мав би зрости до 35, у 2009 —до 50, ще за рік — до 75, а в 2011 році до 100%. За неофіційною інформацією, в уряді є наміри прискорити цей процес і вже за рік-два віддати усі рубки в приватні руки.
Серед закарпатських лісогосподарників, найдовший досвід залучення підприємців в Ужгородського держлісгоспу.
Як розповів кореспонденту ЗІА «Простір» його директор Іван Костів, на початку 90-х років тодішній керівник Закарпатлісу Іван Герц організував поїздку директорів лісокомбінатів до Австрії. Там наші «радянські» керівники побачили зовсім іншу систему господарювання. Відтак у 1995-му – році створення держлісгоспів у їх нинішньому вигляді, закарпатська група з’їздила до Краківського лісництва у Польщі. Побачене, а ще більше рідні негаразди, спонукали до скорочення власних працівників і перехід до залучення у лісогосподарювання підприємців.
«Тут, у цьому кабінеті люди писали заяви на звільнення і тут же – заяви про прийом на роботу до підприємців», -- розповів Іван Васильович. З 1995 року дотепер з 352 працівників лісгоспу залишилося 103, але на облік у центр зайнятості з них стали лише 2-3. Зате середня зарплата за той же період для працівників лісгоспу зросла зі 110 грн. до 822 грн.
Зараз Іван Костів уже подумує запровадити інший польський досвід – укласти угоду з приватною охоронною фірмою на охорону лісів. Тоді б лісник, якщо, наприклад, уночі крадуть дерево, міг би не ризикувати зустрічатися сам на сам із злочинцями, а викликав би підмогу. Зразок договору Костів привіз із сусідньої держави і запропонував його на розгляд колегам з інших лісгоспів.
ЗІА "Простір"