отримали мешканці Нижнього Селища на Хустщині
10 племінних корів молочної чорно-рябої породи отримала у подарунок громада Нижнього Селища у Хустському районі від Міжнародної благодійної фундації «Хайфер Проджект Інтернешенл». Одна тварина, виведена й вирощена у племінному господарстві Рівненської області, коштує близько 2000 доларів США.
Перший приплід (а подаровані корови тільні) родина, яка отримала її у подарунок, зобов’язана так само безплатно передати сусідам, розповів президент Фундації «Хайфер Україна» Віктор Терес. Однією з найважливіших умов для отримання допомоги від Фундації є наявність у громади лідерів, які б очолили проект і поступово впроваджували його. У Нижньому Селищі керівником обрали директора місцевої школи Олександра Липчея.
Віктор Терес розповів, що Фундація надає допомогу у 16 областях України та в Автономній республіці Крим. З 1994 року «Хайфер» започаткував в Україні 52 проекти, з них 7 – на Закарпатті (загальною вартістю 0,5 млн дол. США). Фундація дарувала овець кіз, коней (зокрема, гуцульської породи – селу Кваси Рахівського району), свиней, кролів, птицю, корів, бджолопакети, саджанці дерев і кущів, насіння тощо.
Таку допомогу може дістати будь-яке село. Для цього слід створити громадську організацію, яка б потенційно виконувала проект, та написати листа до Фундації. Більш детально з процедурою отримання допомоги можна ознайомитися на веб-сторінці www.heifer.org.ua.
Олександр Липчей розповів, що завдяки проектам від МБФ «ХПІ» вдалося поліпшити життя вже понад 60 селиських родин. Крім корів і свиней, Фундація, щоб підтримати розвиток садівництва, навесні минулого року закупила 200 сортових саджанців яблуні. Н. Селище, як розповів Олександр Липчей, планує створити своє фермерське господарство й навіть розвивати торгову марку «Вироблено в Нижньому Селищі». Наразі тут виготовляють відомий далеко за межами Закарпаття сир (на «Селиській сироварні»), селиський хліб, ковбасу салямі, домашнє вино, плетуть кошики, а також проводять фестиваль «Селиська співанка».
3 березня у Нижньому Селищі жеребкуванням було розподілено між 10 родинами 10 корів. Подаровані тварини застраховані, вони пройшли курс вакцинації й медичне обстеження. Усе ж начальник районного управління ветеринарної медицини Василь Пригара намагався перешкодити тому, аби тварини потрапили відразу на обійстя. Він вимагав карантину, передбаченого законом для ввезених з іншої області тварин.
Селяни ж запротестували, тож урешті вирішили провести карантинний огляд корів безпосередньо в селі.
Ганна Тарканій