Керівники «Рахівкомунсервісу» зіпсували довкілля на майже 25 мільйонів гривень
«Природоохоронній прокуратурі, в розпорядженні якої невеликий штат працівників, непросто контролювати порушення законодавства. Однак і точковими, вибірковими перевірками ми виявляємо злочинців, порушуємо кримінальні справи, відстоюємо інтереси держави й людей у суді. Минулого року я порушив 16 кримінальних справ у сфері охорони довкілля, з яких 13 скеровано до суду. Це, до речі, найкращий показник в Україні серед усіх 35 природоохоронних прокуратур» – так прокоментував «Паланку» результат минулорічної роботи Закарпатський міжрайонний прокурор, радник юстиції Мирослав Балко.
Прокурор підсумував: загалом із закінчених минулого року кримінальних справ випливає, що заподіяно збитків на майже 5 мільйонів гривень. Із цієї суми на півмільйона пред’явлено позови, решту коштів уже відшкодовано. А всього за три місяці нинішнього року природоохоронна прокуратура порушила вже 8 кримінальних справ.
Серед найбільш гучних завершених – справа про організовану злочинну групу з корумпованими зв’язками на Перечинщині. Як розповів Мирослав Іванович, лісничий Порошківського лісництва Ш. та кілька його підлеглих лісників за два роки незаконно вирубали лісу на півмільйона гривень. Коли було викрито їхню банду, злочинці намагалися відкупитися хабарем: за 10 тисяч доларів їм хтось пообіцяв закрити кримінальну справу. Факт майбутньої передачі грошей було встановлено, однак хто мав «замнути» справу, слідство з’ясувати не змогло. Перечинський районний суд призначив організаторові групи та одному з його помічників умовне покарання.
Немало й інших гучних справ. Начальник Берегівського районного відділу земельних ресурсів (нині відділу Держкомзему), зловживаючи владою й службовим становищем, із земель запасу незаконно вилучив
Відкритість у спілкуванні з пресою, яку демонстрував торік Мирослав Балко, позначилася на довірі до правоохоронців. Якщо зі своїми проблемами 2007 року до прокурора звернулося 37 людей та організацій, то минулого – аж 85. Турбують людей переважно питання землі, несанкціонованих сміттєзвалищ, лісогосподарювання, а також, хай як це дивно, ужгородських бродячих собак. З останнього питання прокуратура отримала аж 18 звернень, причому писали листи навіть екологічні організації з Полтави.
Нагадаємо, Ужгородська міськрада свого часу винесла рішення умертвляти бездомних собак, деякі пункти цього рішення Мирослав Балко опротестував, однак депутати протест відхилили. Нині справа в суді, але її розгляд чомусь проходить дуже мляво. Хоча рішення міських депутатів дуже сумнівне не тільки з погляду законодавства, а й міркувань людської етики та моралі: убитих собак депутати пропонують закопувати на тому ж цвинтарі у Барвінку, де ховають людей...
Однак найрезонансніша справа, яку веде природоохоронна прокуратура, – у Рахові. Упродовж чотирьох років директори комунального підприємства «Рахівкомунсервіс» завдали державі збитків на десятки мільйонів гривень. «Достовірно знаючи, що в очолюваного ними підприємства нема жодних правовстановних документів на земельну ділянку у прибережній захисній зоні Тиси на розміщення побутових відходів, ці керівники за 4 роки звезли на берег річки 3,8 тонни брухту, півтонни свинцевих акумуляторів, майже 3 тонни автомобільних шин і чотири тисячі тонн побутового сміття. Шкода, якої це завдало природі, становить 24 млн 408 тис. грн. Кримінальна справа за фактом наразі в суді. Однак, коли відверто, мені важко сказати, як тепер можна виправити ситуацію. Таку величезну кількість сміття вивезти практично неможливо, хіба що спробують рекультивувати ділянку. Хоч і це небезпечно, бо великий паводок може понести все сміття в низинні райони й сусідні країни», – резюмує Мирослав Балко.
Ярослав СВІТЛИК