
Експерти вже роками попереджали, що без швидких дій значні частини Угорщини можуть перетворитися на пустелю. Тривала посуха посилилася через повну відсутність значних опадів протягом червня, що поєднується з надзвичайною спекою - все це призвело буквально до висушування країни.
І тенденція не показує жодних ознак зниження. Тож не дивно, що рівень води як у Дунаї, так і в Тисі тривожно низький, що викликає побоювання, що частина дикої природи Угорщини може незабаром мігрувати в інші місця.
Ріта Надь-Курунці Ріта, провідний угорський метеоролог, опублікувала тривожний звіт 30 червня. За її дослідами червень зазвичай є найвологішим місяцем в Угорщині, але цього року він майже не приніс опадів. Дані показують, що на більшій частині країни випало лише 15–30 мм дощу.
Найгірша ситуація склалася на Великій Угорській рівнині, де тривалий період посухи змусив деякі райони розпочати збір врожаю раніше, оскільки зернові культури швидше дозріли у спеку.

Потік води в річки Дунай та Тиса зменшився на 40% та 60% відповідно. Це призвело до рекордно низьких рівнів води. Наприклад, у Солноку два дні тому рівень Тиси становив -285 сантиметрів, що лише на 6 сантиметрів вище історичного мінімуму. А попереду ще надзвичайно спекотний липень.
Навіть угорська поліція попереджає про наслідки низького рівня води в Дунаї. Зі зменшенням рівня води судноплавний простір зменшується, що ускладнює маневрування плавзасобів — від великих суден до каяків. Судна також ризикують застрягти на новоутворених піщаних мілинах. Плавання залишається забороненим у багатьох місцях, а підводні небезпеки роблять стрибки у воду особливо небезпечними.
Дефіцит опадів також загрожує популяціям диких тварин, особливо в лісах та мисливських зонах. Як повідомляє infostart.hu, деякі тварини можуть почати мігрувати рятуючих від нестачі води. Експерти пропонують бурити нові свердловини, хоча такі зусилля є дорогими та не можуть вирішити проблему за одну ніч.

За словами експертів, потрібне набагато масштабніше та комплексне втручання, щоб утримати якомога більше води в природному ландшафті. Наразі вся система управління водними ресурсами Угорщини, розроблена в 19 столітті, базується на якомога швидшому відведенні води з територій, щоб максимізувати використання земель для сільського господарства.
На фото: Нині можна прогулятися руслом Дунаю навіть біля будівлі угорського парламенту. Джерело: Поліція Угорщини