Йдеться про щорічні одноразові виплати, які здійснюються урядом сусідньої країни. Як нещодавно зауважили ряд угорських високопосадовців, ця допомога значно зросте.
Про це минулого тижня повідомив на зустрічі з делегацією закарпатських журналістів у Будапешті уповноважений уряду Угорщини Іштван Грежа, а вже цього тижня офіційно підтвердив віце-прем’єр міністр Угорщини Жолт Шем'єн.
Таким чином, якщо станом на сьогодні угорські вчителі Закарпаття отримують допомогу в розмірі 180 тисяч форинтів, то вже з наступного року ця сума може скласти 270 тисяч, тобто зросте на 80%.
На це уряд Угорщини виділив 800 мільйонів форинтів. Допомогою скористаються близько 5 тисяч угорських вчителів, які викладають в навчальних закладах Закарпаття.
Довідково: Усі ці виплати закарпатським угорцям здійснюються урядом Угорщини через українські банки, ці виплати є офіційними, вони оподатковуються, і здійснюються згідно з українським та угорським законодавством.
На прес-конференції в Будапешті Шем'єн нагадав, що допомога також торкнеться лікарів, які володіють угорською мовою, працівників церковних та мистецьких шкіл, де навчаються закарпатські угорці.
Окрім цього Угорщина планує забезпечити харчування у початкових класах шкіл з угорською мовою навчання. Цього року на різні програми виділяється більш ,ніж 4 млрд форинтів. У тому числі для того, аби забезпечити основу для економічного розвитку Закарпаття надаються безвідсоткові пільгові кредити для підприємців та фермерів. Очевидно, Шем’єн мав на увазі план Егана.
Шем'єн зазначив, що наразі в умовах війни в Україні економічна ситуація на Закарпатті залишається досить складною, досить високий рівень бідності та загальні соціальні проблеми можуть спонукати місцевих угорців, а насамперед вчителі та лікарі, виїжджати у Європу.
Однак мета уряду Угорщини, наголосив Шем’єн, – допомогти угорцям Закарпаття залишитися на своїй батьківщині.
Голова KMKSZ, народний депутат України Ласло Брензович, який також був присутній на прес-конференції в Будапешті, подякував уряду Угорщини за допомогу і турботу. Він підкреслив, що закордонним угорцям важко було б без такої підтримки. Адже на даний час середня зарплата вчителя в Україні складає у еквіваленті близько 50 тисяч форинтів, а ціни практично не відрізняються від європейських.
– У важких умовах війни, економічної та соціальної кризи ця підтримка гарантує, що ключові інститути, де панує угорська мова на Закарпатті будуть збережені, – зазначив Брензович.
Брензович зазначив також, що в Україні можуть прийняти закони, що обмежать у правах представників національних меншин. KMKSZ вважає, що ці законопроекти суперечать Конституції України і міжнародному праву. І пообіцяв прикласти всіх зусиль, аби права угорців в Закарпатті не були обмежені.
Йшлося і про подвійне громадянство, яке надає Угорщина закордонним угорцям. Жолт Шем'єн сказав, що часто отримує запитання про подвійне громадянство, і зазначив, що весь світ рухається в цьому напрямку. Угорщина надає подвійне громадянство, і не дозволить утискати своїх громадян, сказав віце-прем'єр.
Нагадаємо, що саме слова Жолта Шем’єна про право закордонних угорців на подвійне громадянство та автономію нещодавно викликали серйозний резонанс в Україні.