
У прикордонних з Україною областях поки спокійно
Масові виступи з вимогами відставки правлячого уряду почалися ще в неділю біля будинку угорського парламенту. Приводом для безладдя стало зізнання прем’єра-соціаліста Ференца Дюрчаня в тому, що члени його уряду брехали народу про стан економіки з метою перемогти на парламентських виборах у квітні. У понеділок ввечері юрба маніфестантів попрямувала з площі Кошути до будинку Угорського телебачення.
Мітингуючі спробували прорвати поліцейський кордон і проникнути в будинок, щоб передати петицію. Сили охорони суспільного порядку у відповідь використовували брандспойти і сльозогінний газ. Біля центрального входу в будинок телебачення відбулися зіткнення між поліцією і учасниками мітингу. За останніми даними, кількість поранених перевищила 100 чоловік.
Під час штурму телецентру його учасники голосно скандували цифру "56" у пам’ять про 1956 рік, коли угорське повстання було придушене радянськими військами, а за даними німецького агентства «ДПА», учасники акції протесту пошкодили пам’ятник радянським солдатам, які звільняли Угорщину в роки Другої світової війни.
У вівторок угорська опозиція продовжила акції протесту по всій країні.
Площа Свободи, де розташований телецентр, на якій минулої ночі відбулися зіткнення демонстрантів з поліцією, перебуває в оточенні, а тому маніфестанти перемістились в інше місце - на площу Героїв, поруч з будинком парламенту Угорщини.
На мітинг зібралися 250 осіб з опозиційних правоцентристських партій. Вони трималиють символічну труну, у якій лежить фотографія прем’єра, і викрикували гасло: "Ми поховаємо уряд Дюрчаня!"
Посол Угорщини в Росії Арпад Секей в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" заявив, що безпорядки в Будапешті - це бандитські дії. Демонстрантів, що захопили телецентр, він назвав "обшарпанцями".
Сам прем’єр в інтерв`ю `Ройтерс` зізнався, що розмірковував над відставкою, проте, мовляв, його відмовили соратники з очолюваної ним Соціалістичної партії, які схвалили останні економічні досягнення уряду.
Раніше угорський прем`єр назвав учорашні заворушення у столиці Будапешті `найдовшою і найтемнішою ніччю з часів падіння комунізму 1989-го року`.
Водночас У виступі після надзвичайного засідання уряду прем`єр-міністр сказав, що він наказав поліції застосовувати усі засоби, щоб відновити порядок. Нині на площі Кошута, яку вже називають угорськийм Майданом, розбите наметове містечко.
Як повідомив редакції телефоном консул України в Ніредьгазі, наш земляк, Ален Панов, у п’яти областях Угорщини, сусідніх з Україною, поки що все спокійно.
За попередньою інформацією, яку дипломат має з українського посольства у Будапешті, серед постраждалих немає громадян України. За словами Панова, Євросоюз, щодо подій в країні, заявляє,що це, мовляв, внутрішня справа Угорщини.
"Старий Замок "Паланок"