28 жовтня, десять років тому було створено Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи
28 жовтня, десять років тому було створено Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Шлях, пройдений підрозділами МНС за ці роки був непростим. За цей нетривалий, однак надзвичайно напружений і складний період служба пройшла декілька етапів свого розвитку. Досвід подолання наслідків катастрофи на ЧАЕС вказав, що діюча система цивільної оборони вже не відповідала вимогам часу. Потрібно було в роботі переорієнтовуватися на конкретну людину. Всі десять років ми йшли до цього, поступово наближаючись до європейських стандартів рятувальної справи. За цим непростим процесом, велика й копітка праця, досвід сотень людей – фахівців свої справи, серед яких і закарпатські рятувальники.
Ми прагнемо створити дієву державну систему запобігання та реагування на надзвичайні ситуації природного й техногенного характеру. І цьому доказом слугують конкретні приклади врятованих людських життів, мільйонні суми збереженого майна. Проте, як кажуть, межі досконалості немає.
Готовність прийти на допомогу не по наказу, а за велінням душі було і є визначальною складовою при виборі фаху рятівника молодшим поколінням. Так було, й, сподіваюсь, так буде завжди, адже присвятити себе справі рятівника здатна людина наділена не тільки фізичною, але й моральною досконалістю.
Наша служба – це відповідальна місія, адже саме нам випало на долю долучитися до процесу творіння цієї нової служби, закладати її основи, мурувати та цементувати її фундамент, на підмурках якого звелася могутня, сильна, і водночас чуйна до чужої біди – оперативно-рятувальна служба.
Сьогодні у наших рядах люди сильні та витривалі, котрим щодня доводиться ризикувати власним життям заради порятунку життя та здоров`я інших. Основний тягар у цій нелегкій справі лягає на плечі рядового та молодшого начальницького складу, за що їм заслужена шана. Саме їхній професіоналізм, самовідданість, зразкове виконання свого обов`язку забезпечує престиж, громадське визнання нашої служби. “Герой-рятувальник завжди поруч” – це не просто гасло, а наш девіз який щодня наповнюється реальним змістом. Саме їм, завдячують власним життям десятки наших краян, врятованих з вогняного полону тільки у поточному році. На їхньому рахунку тисячі екстремальних виїздів - з яких вони щоразу повертаються переможцями, демонструючи численні факти мужності та звитяги, готовності прийти на допомогу тим, хто її потребує, чуйності до чужої біди.
Тільки за останній рік вдалося досягти ряд позитивних результатів, які сприятимуть захищеності наших краян від різноманітного роду стихійних лих та надзвичайних ситуацій. Зокрема, вдалося відновити діяльність двох професійних пожежних частин у селищах Середнє (Ужгородського) та Колочава (Міжгірського) районів.
Для більш дієвого реагування на різного роду надзвичайні ситуації на базі третього територіального рятувального загону МНС України та частини технічної служби обласного управління МНС створено аварійно-рятувальний загін спеціального призначення головного управління МНС України в Закарпатській області. Наразі здійснюється воєнізація професійних пожежних частин Рахова та Воловця.
І це лише штрихи до загальної картини тієї великої роботи, яку було виконано і яка ведеться оперативно-рятувальною службою Закарпаття. Бо залишається ще цілий масив завдань, які потребують свого вирішення.
10 років – це зовсім мало, однак за плечима оперативно-рятувальної служби величезні традиції. Передусім слід віддати належну данину тим людям, котрі поклали своє життя, рятуючи інших, у боротьбі з вогняною стихією, різноманітними техногенними й природними катастрофами. Це люди, які врятували Україну, Європу та й загалом увесь світ від атомної пожежі в Чорнобилі, звичайні рятувальники та пожежники, рідні та близькі яких не дочекалися їх повернення з бойового чергування. Вічна пам’ять героям...
Особливої подяки заслуговують наші ветерани, котрі багато сил і енергії за довгі роки служби віддали рятувальній справі. Вони багато зробили аби любов до професії й взаємовиручка ширилася й множилася.
Так сьогодні нам лише 10 років і попереду ще багато справ, які, переконаний, дружньому колективу закарпатських рятувальників під силу. Вітаю усіх нас з цією датою і дякую всім і кожному за сумлінну службу, жертовність та відданість справі, бажаю міцного здоров`я, подальших успіхів у роботі, сімейного щастя, віри у власні сили, поступу і благополуччя нашій державі!
З повагою –
начальник ГУ МНС України
в Закарпатській області Іван ГЕЦЯНИН