«Українці нас обігнали», — каже амбасадор Закарпаття у Словаччині Едуард Бураш, колишній радник прем’єр-міністра з питань транскордонного співробітництва з Україною.
Він має на увазі те, що на Закарпатті менш ніж за чотири місяці вдалося частково реконструювати пункт пропуску "Ужгород – Вишнє Нємецьке з українського боку. Натомість зі словацького боку роботи ще й не починалися. В чому причина? У тому, що проєкт профінансувало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Економічна підтримка України».
Успішна реконструкція торкнулася у першу чергу коридору для пасажирського транспорту. Утім початкові плани зробити комплексну реконструкцію для пішоходів за 1,5 млн євро українцям не вдалися через економічні та адміністративні проблеми.
«Наразі пасажирський рух тимчасово перенаправили на вантажний термінал. Відремонтовано приміщення для оформлення легкових автомобілів та мотоциклів. Приміщення комфортні, відповідають всім стандартам сучасності. Є кондиціонери, інтернет і камери спостереження. Смію сказати, що нині українські митники та прикордонники працюють у більш комфортних умовах, ніж наші», – розповів Едуард Бураш виданню sme.sk.
Також у рамках робіт відремонтували проїзд та поклали новий шар асфальту.
Реконструкція КПП тривала декілька місяців, в останній день травня відремонтований перехід знову відкрили.
Це дозволить збільшити пропускну здатність пункту перетину до 1000 автомобілів за добу, що у нинішніх умовах є вкрай потрібним.
Однак коли реконструюють пішохідний перехід і автовокзал з української сторони, поки невідомо.
«Кількість автобусів дуже велика. Декілька десятків із них щодня перетинають кордон. Якщо помножити це на кількість пасажирів, виходить сотні. В основному вони перевозять матерів з дітьми та людей похилого віку», – наголошує пан Бураш.
Головний адміністративний корпус на митинці також ще чекає на реставрацію. У ньому повинні бути санітарні вузли, кімната відпочинку або кімната для матерів з дітьми.
«Тепер у разі негоди вони, образно кажучи, чекають «на вулиці», – пояснює Бураш.
Зі словацькому боці кордону на КПП у Вишньому Нємецькому реконструкція, ймовірно, розпочнеться лише восени.
"Я б тільки додав до нашого інтерв'ю, що на виборах до Європарламенту, які щойно завершились, тема "Автошляху до Земпліну" (мається швидкісна автомагістраль до кордону з Україною. - ред.), така необхідна для сходу Словаччини, для розвитку нашого регіону, не піднімалася кандидатами взагалі. Це дуже сумно...", - підсумував Едуард Бураш на власній сторінці у Facebook.