Під завісу зими в Іршаві Асоціація міст України за підтримки Агенції США з міжнародного розвитку в рамках реалізації Проекту «Ініціатива захисту прав та представлення інтересів місцевого самоврядування в Україні» (проект «Діалог») провели одноденну Фахову майстерню на актуальну тему: «Інноваційні практики надання децентралізованих комунальних послуг населенню». В її роботі взяв участь голова райдержадміністрації В.І.Феєр та заступник голови РДА Ю.І.Фельцан.
Начальник управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації В.П. Романець охарактеризував ситуацію по області в цій сфері по таких напрямках як водопостачання, утилізація твердих побутових відходів, теплозабезпечення і обслуговування багатоквартирного житлового фонду.
Віктор Іванович позитивно оцінив проведення Фахової майстерні в нашому районі. Керівництво райдержадміністрації предметно вивчало досвід сусідньої Словаччини по утилізації сміття. На сьогодні в районі ведеться активна підготовка до реалізації одного із проектів на сучасній цивілізованій основі – до осені матимемо свій полігон. В області багато говориться про діяльність у цій царині фірми АVЕ. Проте ніхто – про те, куди вона вивозить зібране сміття.
Питання?! Ще й яке!
У нас район не промисловий, і може розвиватися, -- як туристично-рекреаційний. А без чистого довкілля про таку перспективу можна забути.
Далі русло дискусії повернуло на не менш актуальну тему -- енергозбереження. І тут маємо свої плюси і мінуси. На сьогодні ставиться завдання -- на 50 відсотків знизити споживання природного газу. Але для проведення необхідних заходів, впровадження сучасних технологій не маємо потрібних коштів. Хоча в перспективі -- створення на Іршавщині 500 нових робочих місць дасть до районного бюджету ці надходження.
Ведучий Фахової майстерні – Регіональний координатор Проекту «Діалог» по Закарпатському РВ АМУ Іван Ревтій запитав В.І. Феєра, чи має виконавча влада як-небудь форми заохочення тих, хто впроваджує енергозберігаючі технології?
Голова РДА дав розгорнуту відповідь де, зокрема, відзначив: нам дають кошти із Державного бюджету за формулою, але опираючись на енергетичні паспорти ми виділяємо їх установам, закладам і органам місцевого самоврядування. Керівники цього рівня повністю розпоряджатимуться ними в межах призначень на заробітну плату та оплати за енергоносії. Але той, хто не вкладеться у визначені ліміти, відповідно недоотримає --5, --10, --30 відсотків і – навпаки – той, хто зекономить, буде належним чином простимульований.
Взаємозацікавлена розмова велася і довкола запровадження альтернативних джерел енергії в нашому краї.
Про них та інший досвід у реформуванні сфери житлово-комунального господарства Словаччини, в тому числі і в контектсті входження країни у Європейський Союз, розповів Перший секретар Генерального консульства Словацької Республіки п. Александер Шкурла. Високо оцінивши участь амбасадора у надзвичайно важливому для регіону заході та надану інформацію про європейський досвід, від імені господарів дипломату були вручені сувеніри, що нагадуватимуть йому про Іршаву.