Перепис возів влаштовано за ініціативи депутата міської ради Івана Йонаша та ромського старости Гашпара Горвата. Ідея народилася після спільного засідання, де були присутні представники табору, МВС, ДАІ, міськвиконкому та комунальних служб.
«Після інструктажу з ДАІ будемо виготовляти власникам возів посвідчення водіїв, – коментує ситуацію Гашпар Олександрович, – На другий рік плануємо виготовити гарні таблички з номерами, поки що маркуємо фарбою. Думаю, що ця ініціатива полегшить життя і нам, і місту. Чомусь у нас так прийнято – як щось пропало, відразу підозра падає на усіх циган. А так людина може запам’ятати номер воза, повідомити нам чи у правоохоронні органи, і ми відразу знатимемо, хто це був. А якщо номера немає, значить це віз не з нашого табору. Сподіваюсь, дійдемо до того, що нас перестануть звинувачувати у всіх гріхах».
Роми організовано, по черзі, під’їжджають на територію ринку по вул. Франка. Їх реєструє незмінний з 1975 року секретар – Іван Шекета: «Діти до 18-ти років за «кермо» не допускаються. З собою постійно треба возити лопатку та віник. Спереду має бути білий катафот, по бокам та ззаду – червоні». Після цих настанов власник воза підписується у реєстраційному журналі та у протоколі проходження інструктажу, а на його транспортному засобі з’являється сріблястий номерний знак. «Я вже тут пережив п’ять баронів, – розповідає нам пан Шекета, – такого ще ніколи не було. З’явився молодий депутат, активний, думаючий – відразу почалися зміни».
Іван Йонаш, обраний депутатом Мукачівської міськради мешканцями ромського поселення. «Це цілком наша ініціатива. Роми хочуть показати, що вони вміють самоорганізовуватись, щоб налагодити нормальні відносини між табором і містом. Найперше, хочемо перебороти стереотипи – як десь щось вкрали, і міліція, і громада міста звинувачують увесь табір. Ми здатні навести у себе порядок, і ми це доводимо на ділі. Звичайно, ми потребуємо і допомоги міста, хоча б, щоб вивезти сміття з нашої території. Адже донедавна на сміттєзвалищі з нас брали гроші за в’їзд. Роми хочуть заробляти чесно – адже вони можуть допомогти місту: вивозити сміття, залишки будматеріалів, розвозити гній, орати там, де це не може зробити спецтехніка».