В Угорщині досі немає жодної української школи, натомість на Закарпатті - понад 100 угорських навчальних закладів

305
3

В Угорщині планують відкрити першу українську школу і вважають це значним досягненням.

"Уряд Угорщини створив правові умови для створення першої української національної мовної школи", - повідомила речниця української національної меншини в парламенті Угорщини Ліліана Грекса.

Під час свого виступу вона також висловила подяку угорському народу, який з перших днів війни прийшов на допомогу українським переселенцям. Де і коли планують відкрити українську школу в Угорщині поки що не повідомляється.

Натомість в Угорщині наразі навчання українських дітей відбуваються лише у межах так званих позашкільних уроків. Наприклад в університеті ім. Лоранда Етвеша в Будапешті, де викладачі на волонтерській основі викладають дітям мови, математику та історію.

Раніше діяли лише дві недільні школи для українців - у Будапешті (при Товаристві української культури в Угорщині) та Ніредьгазі.

Зазначимо, що станом на 2017 рік на Закарпатті нараховувалася 71 школа, де понад 16 тисяч учнів вчилися виключно на угорській мові з першого по випускний класи.

У 2022 році їх кількість значно збільшилася - за словами голови Закарпатського угорськомовного педагогічного товариства Ілдики Орос "у всіх 102 угорськомовних школах пролунав перший дзвоник".

Зокрема, у Берегівській територіальній громаді з 25 шкіл —16 з класами лише угорською мовою навчання, 4 школи зі змішаними класами: частина угорською, частина українською мовами навчання та 4 школи з класами українською мовою навчання;

Окрім цього діє угорський інститут у Берегові, а також три професійні школи, де викладання також відбувається виключно угорською мовою. Ще кілька угорських ліцеїв діє при релігійних організаціях.

Натомість, наприклад, у Словаччині раніше було створено та діє понад 10 шкіл з українською мовою навчання та кілька дитячих садочків. Близько восьми - у Польщі, у Молдові - дев'ять. У більшості країн Європи діють також суботна та недільні українські школи. Скажімо, в Італії - більше тридцяти.

Нині найбільше школярів з України за кордоном зареєстровано в Польщі — понад 528 тис., Німеччині — близько 290 тис. і Чехії — 70,5 тис. В Італії, Румунії, Іспанії та Словаччині — від 30 до 40 тис. українських дітей шкільного віку. Найбільше дітей-біженців з України ходять до шкіл в Ірландії — 92%, Іспанії — 75%, Італії — 71%, Нідерландах — 66%, Австрії — 63%.

Мовний бар'єр – найпоширеніша проблема, з якою стикаються українські школярі за кордоном. Про неї повідомили майже 70% опитаних.

Міністерство освіти і науки України надіслало листи до органів освіти всіх країн, де є діти-біженці, з проханням сприяти навчанню за українськими стандартами. А у багатьох країнах (наприклад, Польщі, Латвії, Литві, Естонії, Чехії) за бюджетні кошти відкрито декілька українських класів, де викладають українські вчителі за українською освітньою системою.

За даними Управління ООН з прав людини, на 1 січня 2023 року в Угорщині зареєструвалися лише 33 446 українських біженців. Скільки серед них дітей невідомо. Утім всі вони змушені ходити до угорських шкіл, де навчання відбувається лише угорською мовою.

Нагадаємо, раніше Mukachevo.net писало про те, що три фракції Берегівської міської ради запропонували угорськомовним батькам, які віддадуть дитину у клас з українською мовою викладання, щороку, до 5 класу, виплачувати по 30 тисяч гривень.

Зазначимо, що глава МЗС Угорщини Петер Сійярто висловив своє обурення щодо цієї ініціативи Берегівської міськради. За словами угорського міністра, відповідний крок нібито знову порушує права закарпатських угорців.

Також міський голова Берегова Золтан Бабяк заявив, що направить до прокуратури проект рішення щодо фінансового стимулювання батьків, які віддаватимуть своїх дітей до класів з українською мовою навчання.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!


Коментарі

И
Игорь

Поэтому в украине не должно быть столько венгерских школ,сколько у них и столько у нас,а такое сконцентрировано что в закорпатии не допустимо. Власть хочет проср..ть .

М
Мова

Немає слів.

П
правда

дякуємо мадярському народу за допомогу.... але.... Їхній уряд допомогу надає як ....коли жінку ґвалтують, то підкладати подушку, щоб не казило жертві. Замість того, щоб жертві подати палицю, ножа чи пістолет. Хоча правильно було би усім разом відтягти ґвалтівника і каструвати!

Читайте також