
Усі вони стосуються процесу деколонізації та декомунізації.
Верховна Рада України найближчим часом розгляне проєкт постанови про перейменування 185 міст, сіл та селищ у межах широкомасштабного процесу деколонізації та декомунізації. Зміни передбачають повернення історичних назв або запровадження нових.
Рішення про перейменування підтримав Комітет ВРУ з питань організації державної влади під час засідання 29 квітня. Найбільше змін очікується у Харківській, Запорізькій, Луганській та Кіровоградській областях, найменше — на Київщині та Волині.
У межах цієї хвилі деколонізації планується перейменування лише одного міста — Підгородне на Дніпропетровщині. Його нова назва — Підгороднє. Загалом нові назви отримають 145 сіл та 18 селищ.
Найбільше перейменувань у таких регіонах:
- Харківська область — 24,
- Запорізька та Луганська області — по 16,
- Кіровоградська та Сумська області — по 15,
- Донецька та Дніпропетровська області — по 13.
Серед перейменованих — села та селища з назвами на кшталт Толстой, Побєда, Московка, Кирпичне, які отримають нові українські топоніми.
«166 перейменувань здійснюємо на виконання законодавства про деколонізацію, і більшість нових назв надійшли саме від місцевого самоврядування. Дякую громадам за небайдужість», — зазначив голова підкомітету з питань деколонізації Роман Лозинський.
Крім того, за ініціативою місцевих громад додатково пропонується перейменувати ще 19 сіл та селищ у 9 областях, зокрема на Львівщині, Івано-Франківщині, Закарпатті, Харківщині та інших.
Комітет доручив депутатам підготувати оновлений проєкт постанови №11363 щодо перейменування населених пунктів, назви яких не відповідають нормам української мови.
Також 30 квітня парламент ухвалив президентський законопроєкт №13175, що регламентує зміну назв військових адміністрацій після перейменування адміністративно-територіальних одиниць. Закон встановлює, що нова назва військової адміністрації має відповідати оновленій назві населеного пункту, а рішення про перейменування ухвалює її керівник.