Йдеться про "золоті" та "стрібні" медалі за відзнаку в навчанні, які в суспільстві нерідко називають "липовими", і вважають пережитком традицій російської імперії, поновленими свого часу в СРСР.
І хоча такі дискусії тривають вже давно, питання про необхідність нарешті поставити крапку над “і” підняв доктор педагогічних наук, професор Ігор Лікарчук, передає РБК-Україна.
Традиція нагороджувати такими медалями випускників закладів загальної середньої освіти України – не українська. Вона прийшла з Російської імперії, коли в 1828 році вперше було введено нагородження випускників гімназій, повітових і парафіяльних училищ медалями.
З 1917 року більшовиками такі медалі були скасовані, але в 1945 році керівник СРСР Сталін повернув практику.
Після відновлення в 1991 році незалежності в Україні вирішили не відмовлятися від російсько-імперської традиції нагородження “золотими” і “срібними” медалями. З тією лише різницею, що трохи змінили назву.
- Так, “золота”, яка була в колишньому СРСР і називалася “За особливі успіхи у навчанні”, стала називатися “За високі досягнення у навчанні”.
- А “срібна”, яка мала назву “За успіхи у навчанні”, стала йменуватися “За досягнення у навчанні”.
“Але сутність медалей від зміни назв не змінилася. Я цю сутність іще у 2012 р. в одній зі своїх статей назвав “липовою”. Бо був добре відомий механізм нагородження та і результати ЗНО перших років не дали можливість багатьом претендентам ці медалі отримати. З часу написання цієї статті пройшло десять років, але ситуація практично не змінилася”, – пише Лікарчук.
Чому хочуть відмовитися від “старих” медалей
У 2022 році в Київській області, за даними чиновників, 694 випускників шкіл стали медалістами, хоча, як звертає увагу професор, через пандемію коронавірусу і карантин, а також повномасштабну війну РФ проти України, фактично два роки “нормального” навчання в учнів не було.
“Про те, що від шкільних медалей давно потрібно відмовитися, у нормальних педагогічних колективах та здорових батьківських спільнотах, мова йде давно. Але, вочевидь, ментальна туга за совєтсько-російськими традиціями цього зробити не дає. Тож очевидно, що зараз час настав”, – переконаний доктор педагогічних наук.
Яка альтернатива
Лікарчук вважає, що відмовлятися від нагородження старанних випускників шкіл не потрібно, але українська шкільна освіта повинна мати свою національну систему відзнак за успіхи в навчанні.
Поки не озвучуються варіанти щодо альтернативи, та головне, переконаний професор, щоб не було зв’язку з “імперсько-російсько-сталінськими традиціями”.
“Шкільне медальне золото-срібло з липовим російським присмаком повинно залишитися в історії. Назавжди”, – наголошує він.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!