В Україні пропонують відмовитись від шкільних медалей. Чому і яка альтернатива?

19
4

Йдеться про "золоті" та "стрібні" медалі за відзнаку в навчанні, які в суспільстві нерідко називають "липовими", і вважають пережитком традицій російської імперії, поновленими свого часу в СРСР.

І хоча такі дискусії тривають вже давно, питання про необхідність нарешті поставити крапку над “і” підняв доктор педагогічних наук, професор Ігор Лікарчук, передає РБК-Україна.

Традиція нагороджувати такими медалями випускників закладів загальної середньої освіти України – не українська. Вона прийшла з Російської імперії, коли в 1828 році вперше було введено нагородження випускників гімназій, повітових і парафіяльних училищ медалями.

З 1917 року більшовиками такі медалі були скасовані, але в 1945 році керівник СРСР Сталін повернув практику.

Після відновлення в 1991 році незалежності в Україні вирішили не відмовлятися від російсько-імперської традиції нагородження “золотими” і “срібними” медалями. З тією лише різницею, що трохи змінили назву.

  • Так, “золота”, яка була в колишньому СРСР і називалася “За особливі успіхи у навчанні”, стала називатися “За високі досягнення у навчанні”.
  • А “срібна”, яка мала назву “За успіхи у навчанні”, стала йменуватися “За досягнення у навчанні”.

“Але сутність медалей від зміни назв не змінилася. Я цю сутність іще у 2012 р. в одній зі своїх статей назвав “липовою”. Бо був добре відомий механізм нагородження та і результати ЗНО перших років не дали можливість багатьом претендентам ці медалі отримати. З часу написання цієї статті пройшло десять років, але ситуація практично не змінилася”, – пише Лікарчук.

Чому хочуть відмовитися від “старих” медалей

У 2022 році в Київській області, за даними чиновників, 694 випускників шкіл стали медалістами, хоча, як звертає увагу професор, через пандемію коронавірусу і карантин, а також повномасштабну війну РФ проти України, фактично два роки “нормального” навчання в учнів не було.

“Про те, що від шкільних медалей давно потрібно відмовитися, у нормальних педагогічних колективах та здорових батьківських спільнотах, мова йде давно. Але, вочевидь, ментальна туга за совєтсько-російськими традиціями цього зробити не дає. Тож очевидно, що зараз час настав”, – переконаний доктор педагогічних наук.

Яка альтернатива

Лікарчук вважає, що відмовлятися від нагородження старанних випускників шкіл не потрібно, але українська шкільна освіта повинна мати свою національну систему відзнак за успіхи в навчанні.

Поки не озвучуються варіанти щодо альтернативи, та головне, переконаний професор, щоб не було зв’язку з “імперсько-російсько-сталінськими традиціями”.

“Шкільне медальне золото-срібло з липовим російським присмаком повинно залишитися в історії. Назавжди”, – наголошує він.


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!Коментарі

Л-
Лікарчука - лікувати!

Ще треба й оцінки відмінити. Вони теж інструмент чайлд-абьюз! А як далі... до ВИШів, коледжів приймати, на роботу? Просто - вже є практика, у тих самих Штатах, Канаді. За "походженням" і пільги! "Походження" сумнівне, але пільги реальні. Горвати, лакатоші - вперед!

М
маестро

ну і проблеми у вас (освітян). !!!!

Г
Гость

Ну це сама велика проблема в теперішній час

М
Мукачівець

Цей лікарчук розумів , що ви$р@в ? За його словами, школярі , що мають високі показники у навчальному процесі є ..... липовими ? Тоді , що із себе представляють неуки і "просто відвідувачі" шкільних закладів ? Відміняйте чи ні ЗОЛОТІ і СРІБНІ МЕДАЛІ ЗА ВИСОКІ ДОСЯГНЕННЯ В НАВЧАННІ , а все-таки розум не сплутаєш з невіглавством !

Читайте також