Український Інститут національної пам'яті прагне скасувати в Україні вихідні дні під час свят часів тоталітарного режиму.
Адже нині в Україні офіційно одинадцять державних вихідних. Автори законопроекту пропонують зменшити їхню кількість до дев'яти, скасувавши вихідний день 8 березня, 1,2 та 9 травня.
Чому це потрібно? На думку голови Інституту Володимира В'ятровича, у перше чергу, через економічні міркування. Адже економіка України в ці дні не працює, втрачаючи близько 30 млрд гривень щодня. Цікаво, що у країнах, де кількість державних вихідних вдвічі менша, ВВП на душу населення є значно вищим. Наприклад, у протестантських країнах, де мотивується праця замість відпочинку.
Слід також розуміти, що пропонується відміняти не самі свята, а вихідні під час свят.
– 9 травня залишиться Днем перемоги над нацизмом, але вихідний день пропонується перенести на 8 травня, який офіційно відзначається як День пам'яті та примирення. Таким чином ми підтримаємо ту європейську традицію, яка запроваджується в Україні, – наголошує голова Інституту.
8 березня так само й надалі залишатиметься Міжнародним жіночим днем, але він не забезпечуватиметься вихідним наголошує Володимир В'ятрович.
– Наша пропозиція – скасувати вихідний у цей день. Наразі 8 березня є вихідним у: Російській Федерації, Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Таджикистані, Туркменістані, Україні, Білорусі, Анголі, Буркіна-Фасо, Гвінеї-Бісау, Камбоджі, Китаї, Конго (там це свято конголезьких жінок), Лаосі, Македонії, Монголії, Непалі, Північній Кореї і Уганді. Достойна компанія? – запитує В’ятрович.
Проектом закону пропонується, що державними святами з вихідним днем будуть Шевченківський день (9 березня), День пам'яті та примирення (8 травня), День Конституції України (28 червня), День незалежності України (24 серпня), День сім'ї (друга п'ятниця вересня) і День захисника України (14 жовтня).
Державні свята, які будуть робочим днем, – це День першої незалежності і соборності України (22 січня), День Героїв Крут (29 січня), День Державного Герба України (25 лютого), День Державного Гімну України (10 березня), День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня), День матері (друга неділя травня), День Державного Прапора України (24 липня), День хрещення України-Русі (28 липня), День української писемності та мови - 9 листопада і День Гідності та Свободи (21 листопада).