Упродовж півтори години було виконано ряд закарпатських, буковинських, поліських танців — "Вертівку", "Впер", "Сверби-чівку", "Гуляночку", "Буковинський", "Бубнарський", "Гопак", "Баба бабі сказала". У концерті брав участь також закарпатський музичний колектив "Гудацька тайстра".x0dx0a
Упродовж півтори години було виконано ряд закарпатських, буковинських, поліських танців — "Вертівку", "Впер", "Сверби-чівку", "Гуляночку", "Буковинський", "Бубнарський", "Гопак", "Баба бабі сказала". У концерті брав участь також закарпатський музичний колектив "Гудацька тайстра".
У школі "Україна", що діє вже вісім років, займається триста дітей у 15 групах від чотирьох до шістнадцяти років. Кожна група має по два тригодинні заняття на тиждень. У репертуарі — п`ятнадцять народних танців. Керують школою нещодавні емігранти — подружжя Валерій і Олена Мовчан.
В.Мовчан закінчив Київський інститут культури, де його однокурсником був артист нашої філармонії Тарас Гамага, котрий і вів концерт юних канадців. Після інституту В.Мовчан працював у Рівному, далі — у студії П.Вірського у Києві, відтак у львівській студії "Юність". У Львові 1993 р. організували курси українських танців для канадців. Далі навчання було перенесено до Ванкувера. Вісім років тому Мовчани організували у Торонто свою приватну школу. Справа ця не надто доходна, більше для душі, тому заняття невеликого колективу з п`яти педагогів відбуваються вечорами. Удень же В.Мовчан, як і чимало закарпатців, займається перевізницьким бізнесом, маючи невелику автофірму, що здійснює рейси між Канадою і США.
Школа "Україна" має міцні зв`язки з іншими подібними колективами Канади — зокрема, з "Чабаном" з м. Тандер-бей. Якщо діти з Торонто практично всі україномовні, то в тому малому містечку домнує вже англійська. У студії сто тридцять дітей, в тому числі англоканадці. Керує ними емігрантка Катерина Парошій-Герес.
Обидва колективи часто виступають разом, даючи за рік близько тридцяти концертів у різних містах Канади і США, найбільше у Торонто, де аж 250 тисяч українців, діє чотири українські загальноосвітні школи — не недільні, а звичайні, як на Закарпатті угорські чи румунські. На Україну приїхало 56 чоловік, сам же В.
Мовчан буває тут щороку, у Львові шиють костюми для його танцюристів.
До України канадські колективи запросило товариство "Україна і світ". У програмі перебування - концерти на Всесвітньому форумі українців у Києві, а також у Львові й Ужгороді, відпочинок у Яремчі й Очакові. Практично всі юні канадські українці уперше побували на землі своїх предків.
Як правило, зарубіжні колективи, мандруючи по Україні, оминають Киш. Дану традицію переломив відомий ужгородський танцюрист Михайло Сачко, що познайомився з В. Мовчаном на всеукраїнських семінарах хореографів у Житомирі і Кіровограді. Він запросив канадців до Ужгорода, де провів з ними майстер-клас закарпатських танців, подарував концертний костюм, за зразком якого буде виготовлено повний комплект. Танцювальний же колектив самого М. Сачка "Джерельця Карпат" у ці дні відпочивав в Артеку. Керівник же на два дні вилітав до Ужгорода, аби поспілкуватися з канадськими колегами.
Андрій Доля.
UA-reporter