В УжНУ видали монографію про сповідників та подвижників православ’я на Закарпатті у ХХ ст.

8
0

30 вересня, o 12.00, у конференц-залі історичного факультету Ужгородського національного університету відбулася презентація книги «Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.».

 

30 вересня, o 12.00, у конференц-залі історичного факультету Ужгородського національного університету відбулася презентація книги «Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.». Наукова робота є спільним науковим проектом Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна) Мукачівської православної єпархії та кафедри історії України Ужгородського національного університету.
 
Церковна монографія такого взірця і значення видається вперше. Вона складається з двох глав: «Репресоване духовенство Православної Церкви на Закарпатті в XX ст.» та «Сповідники та подвижники Православної Церкви на Закарпатті в ХХ ст.».
Декан історичного факультету УжНУ, кандидат історичних наук, доцент Володимир Фенич, відкриваючи презентацію, зазначив, що книга змінить стереотипні уявлення про те, що православні не піддавалася репресіям, на відміну від інших віросповідань. В праці використані унікальні архівні матеріали, надані СБУ та Закарпатським обласним державним архівом, які раніше не публікувалися.
Високопреосвященніший Феодор, архієпископ Мукачівський та Ужгородський, відзначив, що виданню передувала колосальна робота, матеріали збиралися буквально по крупицям. «Книга засвідчує помилковість тверджень про те, що нині важкі часи для того, аби дотримуватися віри — насправді тяжкими вони були в часи героїв книги», — наголосив Владика.
 
На презентацію завітав ужгородський міський голова Віктор Погорєлов. Він відмітив важливість знання історії християнства, зокрема, православ’я для кожної людини. «Ця книга дасть можливість подивитися з іншого боку на часи, коли жили репресовані духовні отці», — зазначив Віктор Володимирович.
 
Голова авторського колективу книги, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України УжНУ, директор БІНДЦ Юрій Данилець розповів, що до видання долучилося багато людей, серед яких були родичі та колеги репресованих. Завдяки ним віднайдено унікальні історії життя сповідників та подвижників, про яких йдеться у книзі.
 
«Робота над книгою давалася дуже важко в емоційному відношенні, адже свідомість сучасної людини важко сприймає приклади, коли, до прикладу, за 1 літр олії та кілька книг, виявлених у репресованих під час обшуку, відправляли до таборів на 25 років!», — поділився спогадами член авторського колективу, вчений секретар БІНДЦ, ієрей Олександр Монич.
 
Рецензентами книги виступили доктор історичних наук, професор Сергій Федака та доктор історичних наук, професор Дмитро Данилюк. Сергій Федака назвав книгу взірцем, канвою, за якою повинні писатися біографії. Дмитро Данилюк, у свою чергу, заявив: «Воістину автори роблять святу справу, адже до цього дня в історії поза увагою залишалося життя духовних отців».
Після презентації книги Владика Феодор, декан історичного факультету Володимир Фенич та інші учасники заходу закрили виставку архівних документів, присвячених відродженню православ'я на Закарпатті на початку XX ст. та 100-річчю з дня народження архімандрита Василія (Проніна).

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також