В Закарпатті СНІД поширюють переважно трудові мігранти

8
0

Саме ця цільова група останнім часом фігурує в полі зору медиків – борців з епідемією ВІЛ/СНІд в області.

Власне в нашій області, повідомляє начальник охорони здоровя, Роман Шніцер, ситуація ще досить позитивна, адже на даний момент в Закарпатті налічується 317 ВІЛ-інфікованих, котрі перебувають на диспансерному обліку. В той же час є цілий ряд областей, які перейшли рубіж в 20 тисяч інфікованих. Водночас менше 500 хворих немає в жодній іншій області. Захворювань на СНІд в Закарпатті немає.

Тим не менше пан Шніцер звертає увагу на фактор трудових мігрантів. За 10 місяців цього року в області виявлено 36 ВІЛ-інфікованих серед даної категорії людей.

Миронюк Іван, головний лікар Центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, повідомляє, що основним підходом боротьби зі СНІДом в Закарпатті було вибрано саме профілактичний, тому в цьому напрямку впроваджується багато інновацій.

Сьогодні Закарпаття по великому рахунку позиціонується як інноваційна платформа для боротьби з ВІЛ/СНІДом. Це можливо, тому що хворих мало, а отже кошти можна направляти не на лікування, а саме на профілактику.

Пріоритетом зараження останнім часом став саме статевий шлях зараження. Великий вплив на епідемію в нашому краї має факт заробітчанства. При цьому приносять хворобу вони переважно не з Європи, а швидше це результат внутрішньої міграції в інші області України чи заробіток в Росії.

Тому враховуючи, що однією із провідних груп населення області, яка відіграє ключову роль у розвитку епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу є група трудових мігрантів і їх найближчого оточення (50% нових випадків ВІЛ-інфекції, що зареєстровані в області протягом 2007-2012 років було саме в середовищі заробітчан та їх постійних статевих партнерів) одним із пріоритетних напрямків роботи медичних працівників є впровадження інноваційних та унікальних для України програм протидії поширенню ВІЛ серед трудових мігрантів та їх найближчого оточення.

Так, наразі в області проводяться такі інноваційні напрямки роботи:

1.Пілотний проект по консультуванню і тестуванню на ВІЛ за допомогою швидких тестів трудових мігрантів та їх найближчого оточення в 7 пілотних регіонах (районах) області: Берегівський, Виноградівський, Рахівський, Іршавський, Перечинський, Тячівський, Хустський за підтримки Благодійного фонду У.Дж.Клінтона в Україні. Охоплено послугами станом на 01.11.13. – більше 3 тисяч осіб. Виявлено 31 новий випадок ВІЛ-інфекції.

2. В Закарпатській області розпочато програму співпраці медичної галузі та Мукачівської Православної Єпархії УПЦ з протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в середовищі трудових мігрантів та їх найближчого оточення шляхом первинної профілактики, інформаційно-просвітницької роботи та залучення до тестування на ВІЛ через лікарів мережі кабінетів «Довіра» та лікарів первинної ланки медико-санітарної допомоги.

3.Розпочато впровадження пілотного проекту надання послуг консультування та тестування на ВІЛ через мережу первинної медико-санітарної допомоги (сімейних лікарів) в середовищі трудових мігрантів та їх найближчого оточення.
Цей пілотний проект реалізується вперше в Україні саме в найбільшому районі нашої країни – Тячівському.

4.Надається профілактична та лікувально-діагностична допомога представникам груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ: споживачам ін’єкційних наркотиків та працівникам комерційного сексу. Закарпатський обласний Центр з профілактики та боротьби із СНІДом, за фінансової підтримки МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», реалізує проект «Забезпечення доступу представників груп ризику до медико-соціальних послуг з ВІЛ та ІПСШ (інфекцій, що передаються статевим шляхом)». За період реалізації програми послугами охоплено 460 осіб цільових груп програми.

5. Вже 3 роки реалізується програма «Моделі первинної профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу серед представників національних меншин Закарпатської області». В кожному районі розроблені власні програми, за допомогою яких медичні працівники у співпраці з центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та регіональними громадськими організаціями охоплюють первинно-профілактичними заходами національні меншини, що проживають на даній території.

Щодо релігійних організацій, то вони давно займаються хворими на ВІЛ/СНІД, але тепере вони візьмуть участь у програмі первинної профілактики. Адже добре відомо, що трудові мігранти повертаються додому саме в період церковних свят, тому церква в даному моменті може сильно допомогти медикам з проведенням різного роду консультацій та просвітницької роботи.

Мукачево.net

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також