Виявилася агенткою росії: Чехія депортує “політичну біженку” з 25-річним стажем у Празі

1016

Чеська Республіка депортує журналістку білоруського походження Наталію Судленкову за співпрацю з російською військовою розвідкою ГРУ.

За даними контррозвідки BIS (чеська спецслужба), Судлєнкова протягом багатьох років діяла в Чехії як агентка впливу, а її діяльність фінансувалася безпосередньо з Росії.

Гроші з Росії — через криптовалюту

Міністр закордонних справ Ян Ліпавський заявив, що Судлєнкова «була ключовою співробітницею російської розвідки» і «свідомо працювала на кілька російських структур у Чехії».

Її діяльність оплачувалась у криптовалюті, яку, ймовірно, отримувала через гаманець, зареєстрований на її сина Олексія. Активи Судленкової на території Чехії вже заморожено.

Разом із нею до санкційного списку внесено офіцера ГРУ Олексія Шаврова, який координував її дії з Москви.

Працювала в медіа як експертка по Росії і Білорусі

Судленкова понад два десятиліття жила в Празі, працюючи журналісткою. Її запрошували до чеських ЗМІ як експертку з питань Росії та Білорусі, зокрема до «Чеського радіо» й телешоу. Вона була головною редакторкою чеської версії журналу «Росія в глобальній політиці», видавала російськомовну газету «Празький телеграф» і представлялася борцем із режимом Лукашенка.

У 2000-х роках вона співпрацювала з білоруською редакцією «Радіо Свобода», публікувалася в чеських виданнях Lidové novinyTýden і російській газеті Известия.

Як пише Deník N, у журналістських колах її сприймали як політичну біженку і запрошували на важливі заходи, де вона мала доступ до дипломатів і чеських політиків. Від її імені публікувалося інтерв’ю з Борисом Нємцовим.

У Чехії представилася як жертва Лукашенка — але були й інші версії

Судлєнкова отримала політичний притулок у Чехії, стверджуючи, що зазнавала переслідувань у Білорусі через опозиційну діяльність. Але, за інформацією сайту EU-Objective, вона втекла з країни, коли проти неї відкрили справу за фінансове шахрайство. Тоді вона носила прізвище першого чоловіка — Шевко, змінила документи й, за даними журналістів, втекла через кордон у багажнику автомобіля з допомогою російського журналіста Леоніда Свірідова.

У 2002 році її затримали на німецько-чеському кордоні за міжнародним ордером, але Німеччина відмовила у видачі Білорусі, визнавши політичні мотиви переслідування.

Просувала інтереси «Росатому» в Чехії

За даними BIS, Судлєнкова лобіювала інтереси російського «Росатому» у тендері на добудову АЕС «Дуковани». Її PR-агентство Essential Communication писало пресрелізи для російського ядерного гіганта та організовувало інформаційну кампанію на його підтримку. Також вона була пов’язана із сайтами та ініціативами, які просували кремлівський наратив у Чехії.

Крім того, вона була співзасновницею російсько-чеської торговельної палати, до якої входили компанії з російським капіталом, як-от дочірні структури «Газпрому» і «Лукойлу».

Пропагандистська діяльність і замовні публікації

Контррозвідка виявила, що Судлєнкова організовувала публікації у чеських ЗМІ на користь Росії та отримувала за це десятки тисяч євро, зокрема для підкупу журналістів. Вона також працювала на російського олігарха Алішера Усманова, який перебуває під санкціями.

У 2014 році після анексії Криму вона публічно стверджувала, що російських військ в Україні немає, а санкції проти Росії можуть зашкодити «режиму припинення вогню».

«З одного боку, є інформація, що там перебувають російські військові, з іншого — дані ОБСЄ, де йдеться про те, що жодного перетину кордону російською армією не було. Це слово проти слова, і наше завдання — зберегти неупередженість і не скотитися до пропагандистської риторики, що розпалює ненависть», — заявила Судлєнкова у вересні 2014 року в ефірі «Чеського радіо».

Чим вона займалася останні роки — невідомо

Останні публічні виступи Судлєнкової датуються 2021 роком. Вона також організовувала концерти російських артистів, покази фільмів на кшталт «Т-34», мала бізнес у сфері PR і громадського харчування (зокрема, заснувала бістро AnnaVanna в Празі).

Депортація та замороження активів

Наразі 61-річну Судлєнкову внесено до чеського національного санкційного списку, її активи заморожені, а перебування в Чехії визнане небажаним. Вона має 30 днів на виїзд із країни.

Чоловік залишається

Її чоловік Міхаіл Чепелів і троє дітей залишаються в Чехії. Чоловік також працює у сфері медіа й володіє двома PR-агентствами. Компанія PR-aspekt International раніше видавала газету «Празький телеграф».

Джерела: Český rozhlas, Deník N, Novinky.cz.

Коментарі

Читайте також