Функціонування жіночої та чоловічої репродуктивної системи регулюють гормони. Саме гормони та їхнє співвідношення у потрібний час запускають одні процеси та пригальмовують або блокують інші.
Оскільки сперматогенезом та овуляцією керують гормони, використовуючи гормональні препарати можна впливати на ці процеси. У жінок гормони використовують для контрацепції та стимуляції овуляції при проблемах із фертильністю. Гормони також застосовують для стимуляції сперматогенезу у разі деяких видів безпліддя у чоловіків.
Гормональна стимуляція овуляції
Овуляцією називається процес виходу дозрілої яйцеклітини з фолікула. Вона є потрібною умовою зачаття, якщо її не відбувається, зачаття неможливе. Ановуляторні цикли — одна з найпоширеніших причин жіночої безплідності. Вони характерні для СПКЯ, синдрому полікістозних яєчників, але трапляються також у разі інших захворювань.
Гормональна стимуляція яєчників — це застосування лікарських засобів для вироблення яйцеклітин. Вона передбачає такі гормони:
- Гонадотропін-рилізинг-гормон (ГнРГ, гонадоліберин, гонадорелін) — стимулює гіпофіз, у такий спосіб збільшуючи вироблення фолікулостимулювального гормону (ФСГ), який, як видно з його назви, стимулює ріст фолікулів та їхнє дозрівання.
- Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) — гормон, який завершує дозрівання яйцеклітини та запускає овуляцію.
Ці гормони використовують для лікування жіночої безплідності, самостійно або в різних допоміжних репродуктивних технологіях (ДРТ). Вони також беруть участь у підготовці ендометрію матки до імплантації заплідненої яйцеклітини.
Ще один часто застосовуваний препарат, кломід, не є гормоном, проте здатний зв'язуватися з тими ж рецепторами, що й естроген і діяти подібно до нього: стимулювати гіпофіз до вивільнення ФСГ й у такий спосіб підвищувати шанси на овуляцію.
Є кілька протоколів гормональної стимуляції яєчників. Деякі передбачають блокування власних гормонів та цілковитий контроль овуляції гормональними препаратами, інші лише посилюють дію власних гормонів. Залежно від індивідуальних показань та мети підбирають той чи інший протокол.
Гормони для стимуляції сперматогенезу
Про те, що у жінок менструальний цикл регулюють два гормони гіпофіза — ФСГ та ЛГ (лютеїнізувальний гормон), відомо багатьом. Однак не всі знають, що ці ж гормони також виробляє гіпофіз чоловіків, і в чоловічому організмі вони разом із тестостероном беруть участь у сперматогенезі, тобто виробленні сперми. Тому їх використовують для стимуляції сперматогенезу у деяких видах чоловічої безплідності:
- ФСГ — стимулює вироблення сперми клітинами Сертолі, які розташовані у звивистих сім'яних канальцях яєчок. Гормон позитивно впливає на концентрацію, рухливість та морфологію сперматозоїдів, а також на біофункціональні параметри сперми, зокрема, зменшує частку сперматозоїдів із фрагментованою, тобто зламаною ДНК.
- ЛГ — стимулює вироблення тестикулярного тестостерону клітинами Лейдіга яєчок. Своєю чергою, тестостерон також стимулює синтез сперми в сім'яних канальцях, а також активує функцію передміхурової залози та сім'яних міхурців, секрет яких є частиною сперми й потрібний для підтримки життєдіяльності сперматозоїдів.
- Тестостерон — застосовують для стимуляції сперматогенезу самостійно чи разом із ФСГ.
- ХГЛ — також стимулює сперматогенез, діючи подібно до ЛГ. Він індукує синтез тестостерону клітинами Лейдіга. Крім того, ХГЛ активує дозрівання клітин Сертолі, які виробляють сперматозоїди.
Гормональну стимуляцію сперматогенезу використовують для лікування чоловічої безплідності внаслідок азооспермії, астенозооспермії, олігозооспермії, тератозооспермії, гіпогонадотропного гіпогонадизму.
Автор: Клименко Євген Володимирович — лікар уролог, андролог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
На правах реклами