
Центри обробки даних більше не прив'язані до фізичного розташування, натомість пропонують гнучку та масштабовану інфраструктуру, яку можна розширювати та адаптувати відповідно до потреб бізнесу.
Що таке віртуальний ЦОД, які його складові та можливості, і чому важливо обирати український хмарних провайдерів, читайте нижче.
Що таке віртуальний центр обробки даних (ЦОД)
Віртуальний центр обробки даних (ЦОД) — це, по суті, дата центр у хмарі. Замість того, щоб купувати фізичні сервери, сховища, мережеве обладнання тощо, компанія орендує обчислювальні ресурси у хмарного провайдера. При цьому віртуальний ЦОД функціонує так само, як локальний, але фізично не існує.
Типовий віртуальний ЦОД складається з наступних ключових компонентів:
- Віртуалізовані обчислювальні ресурси. Віртуальні машини (ВМ) або екземпляри, які забезпечують обчислювальну потужність для запуску додатків і робочих навантажень.
- Віртуалізоване сховище. Віртуальні масиви для зберігання даних і додатків, які надають середовище для зберігання даних.
- Віртуалізовані мережі. Віртуальні комутатори, маршрутизатори, брандмауери та балансувальники навантаження, які забезпечують безпечне підключення до мережі та управління трафіком.
- Консоль керування. Веб-інтерфейс або панель керування, яка дозволяє користувачам налаштовувати та керувати ресурсами віртуального центру обробки даних.
Зазвичай віртуальний дата-центр можна орендувати у хмарного провайдера, наприклад, GigaCloud.
Різниця між традиційним та віртуальним дата-центром

Переваги віртуалізації для бізнесу:
- Економія витрат. Оренда віртуального дата-центру у хмарі звільняє від закупівлі обладнання, його налаштування та підтримки. Таким чином вивільнені кошти можна направити на розвиток, запуск нових проєктів тощо.
- Гнучкість та масштабованість. Обсяг ресурсів можна збільшувати відповідно до потреб бізнесу, чи пікових навантажень на IT-інфраструктуру. А потім зменшувати зі зниженням попиту.
- Аварійне відновлення та безперервність бізнесу. За допомогою віртуального дата-центру можна створювати надійні рішення для резервного копіювання, реплікації та відновлення, використовуючи географічний розподіл і надмірність у різних хмарних регіонах і зонах доступності.
Висока доступність: забезпечення безперервної роботи
Висока доступність (High Availability, або HA) — це здатність ІТ-систем залишатися доступними та функціональними навіть у разі відмови окремих компонентів. Головна мета — мінімізувати час простою та запобігти втраті даних або перервам у роботі сервісів. У хмарному середовищі висока доступність досягається завдяки дублюванню інфраструктури, автоматичному моніторингу та аварійному перемиканню. Якщо щось ламається, система продовжує працювати на резервних компонентах.
Щоб досягти рівня доступності SLA 99,95% (близько 21 хв. 54 сек. простою на рік), віртуальний дата-центр має бути спроєктований з максимальною надійністю. Для цього використовують резервування ключових елементів (серверів, сховищ, мереж) та автоматизоване перемикання у разі збою. Системи постійно моніторяться, і будь-які збої усуваються миттєво. Також важливим є регулярне тестування сценаріїв аварійного відновлення.
Важливою також є кластеризація, коли декілька серверів поєднують в одну систему, де вони працюють як єдине ціле. Якщо один сервер виходить з ладу, інші автоматично беруть на себе його роботу, що дозволяє уникати простоїв.
Відмовостійкість: захист від збоїв та аварій
Відмовостійкість — це здатність IT-системи продовжувати працювати навіть у разі збою одного або кількох її компонентів. Це важлива характеристика для критичних ІТ-сервісів, де простій неприпустимий, наприклад, у банківській сфері, медицині тощо.
Досягти відмовостійкості допомагає failover. Це процес автоматичного перемикання на резервну систему чи майданчик у разі відмови основної. Для цього інфраструктура заздалегідь дублюється: сервери, бази даних, мережеві пристрої. Коли один компонент виходить з ладу, трафік або навантаження миттєво перекидається на інший, без втручання людини. Це мінімізує ризики втрати даних або сервісів.
Переваги віртуального ЦОД для українських компаній
Гнучкість у масштабуванні ресурсів відповідно до потреб бізнесу
Хмарна інфраструктура дозволяє легко збільшувати або зменшувати обчислювальні ресурси коли це потрібно, наприклад, під час пікових навантажень (сезонний трафік, запуск нових продуктів). Коли потреба зникає, ресурси так само просто згортаються. Такий підхід дає змогу не витрачати зайве, а реагувати на реальні зміни в бізнесі.
Зниження витрат на інфраструктуру та обслуговування
Перехід у хмару дозволяє компаніям уникнути великих капітальних витрат на покупку обладнання та його подальше обслуговування. Не потрібно витрачатися на серверні кімнати, системи охолодження, адміністрування та фізичну безпеку. Усі ці задачі бере на себе хмарний провайдер. Компанія платить лише за ті ресурси, які реально використовує за моделлю «pay as you go». Це дозволяє краще планувати бюджет і знижує фінансові ризики.
Швидке розгортання нових сервісів та додатків
У віртуальному дата-центрі можна запустити новий проєкт або сервіс за лічені хвилини, без потреби замовляти «залізо» чи довго чекати на налаштування. Більшість інструментів вже готові до використання, доступні з панелі управління або через API. Це дає змогу командам швидко тестувати ідеї, масштабувати робочі процеси та скорочувати time-to-market. Завдяки цьому бізнес стає більш гнучким і конкурентоспроможним.
GigaCloud — надійний партнер у сфері хмарних рішень
GigaCloud — найбільший український хмарний провайдер, що працює на ринку з 2016 року. Він надає хмарні послуги бізнесу будь-якого масштабу та державним компаніям. Має найбільшим продуктовий портфель, який містить такі рішення:
- публічні хмари на базі VMware та OpenStack;
- приватні хмари на базі VMware, OpenStack та Microsoft Hyper-V;
- GPU Cloud для AI/ML обчислень на базі VMware та Nvidia;
- DRaaS на базі Veeam або VMware;
- BaaS на базі Veeam;
- VDI на базі Omnissa та Azure Virtual Desktop.
Інфраструктура GigaCloud включає п’ять центрів обробки даних у Польщі та Україні, у трьох зонах доступності (Варшава, Київ та Львів). Це дозволяє будувати для клієнтів повністю зарезервовані рішення та уникнути єдиної точки відмови.
Розміщення в українських віртуальних дата-центрах забезпечує швидший доступ до сервісів для локальних користувачів завдяки мінімальним затримкам, а також роботу в єдиному правовому полі. Це сприяє дотриманню українського законодавства щодо захисту даних і підтримує цифровий суверенітет країни. Клієнти можуть розраховувати на зручну комунікацію з україномовною техпідтримкою та оперативне розв'язання питань, чого не можуть забезпечити гіперскейлери.
Фахівці GigaCloud завжди шукають індивідуальний підхід для клієнта та готові побудувати для нього кастомізовані рішення. Вони допомагають на всіх етапах побудови проєкту та міграції у хмару. І, звісно, на звʼязку 24/7.
Висновок
Розміщення у віртуальному дата-центрі надає компаніям низку переваг, серед яких економія витрат, гнучкість та масштабування, швидке розгортання нових сервісів та додатків, аварійне відновлення та забезпечення безперервності.
А якщо обрати GigaCloud, найбільшого хмарного провайдера в Україні, це гарантує компаніям збереження їхніх критично важливих даних, україномовну техпідтримку та допомогу на кожному етапі створення та розміщення IT-інфраструктури у хмарі. А ще зберігає цифровий суверенітет нашої країни.
На правах реклами