Число випадків захворювань, що передаються кліщами, у Чехії є найвищим за останні 10 років. До кінця липня хворобу Лайма (бореліоз) виявили у 1938 осіб, що майже вдвічі більше, ніж за цей період минулого року. Експерти очікують на подальше зростання розповсюдження небезпечної інфекції.
За даними дослідження чеських учених, у міських парках кліщів більше, ніж у лісах. «Існує безліч факторів передачі інфекції, але більшість кліщів найактивніші, коли тепло та волого. Вони поширюються в тому числі у міські парки», — каже інфекціоніст Гана Рогачова, завідувач клініки інфекційних хвороб.
Центральна Європа - один з регіонів з найбільшою поширеністю хвороби Лайма через велику кількість листяної та хвойної рослинності, де воліють накопичуватися кліщі.
Хвороба Лайма - це інфекційне запальне захворювання, що викликається бактеріями. Переносниками інфекції є в основному заражені кліщі, які зазвичай чіпляються до диких тварин або собак. Кліщовий енцефаліт викликається вірусом і, на відміну хвороби Лайма, не піддається лікуванню антибіотиками. Його можна лікувати лише полегшенням симптомів хвороби.
На Закарпатті також щороку реєструють близько сотні випадків хвороби Лайма. Однак, це лише офіційна статистика - випадків може бути втричі більше, адже інфіковані просто не звертаються до лікарів.
Впродовж 2023 року на Закарпатті було зареєстровано 80 випадків хвороби Лайма, із них 14 – у дітей. У 2022 році таких випадків було 86, 26 із них – у дітей. Натомість випадки Лайм-бореліоза реєструвалися у всіх районах області, у 168 населених пунктах.
Профілактика хвороби Лайма
Запобігання зараженню людини збудником хвороби Лайма традиційно зводиться до захисту від укусів кліщів.
Більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів.
Як розповідає лікар-інфекціоніст Лікарні святого Мартина Лілія Немеш, більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів.
Типові симптоми включають лихоманку, головний біль, втому та характерний шкірний висип у вигляді мігруючої еритеми. Якщо не лікувати інфекцію, вона може поширитися на суглоби, серце та нервову систему.
Як вберегтися? У походи до лісу одягайте закритий одяг, волосся ховайте під шапкою чи хусткою. При поверненні додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його, прийміть душ.
Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмоктались, найчастіше помічають через 2-3 дні: на місці укусу з'являється припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах.
Якщо Ви виявили кліща на шкірі - негайно зверніться до найближчого медичного закладу. Не усі кліщі переносять збудників захворювання. Водночас існують такі небезпечні захворювання як кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка тощо.
Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової та серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків.
Тож будьте обережні, бережіть себе і своїх рідних!