з імітації рику оленя
Спершу ми почули пронизливу, тужну мелодію красеня, котрий шукає подругу. Потім пролунав голос самця, що поспішає за гаремом самиць, а за ним і рикання оленя-переможця... Ні, то були не справжні голоси лісових велетнів - їхню мову відтворювали мисливці, учасники Європейських змагань з імітації рику оленя, які проходили в угорському містечку Гьоді поблизу Будапешта. Участь у них брали й українські імітатори - на батьківщину повернулися з перехідним кубком Святого Губерта.
Захоплення імітацією рику диких звірів серед мисливців Заходу досить поширене. Має давню історію, усталені традиції, численних прихильників. Багатьом до душі не постріл в оленя, а хист вступити із ним у розмову. Тому й чемпіонати з імітації проводять почергово в тій чи тій європейській країні, перетворюючи їх на загальнонаціональне свято. Дійства відбуваються зазвичай у давніх замках, довкола яких влаштовують розваги для гостей. Вони приваблюють безліч людей, навіть далеких від полювання, а тим паче, рику оленів. Кожен бажаючий може відвідати виставку собак, поспостерігати за умінням майстрів соколиних ловів, ознайомитися з музейними експонатами. А хто відмовиться від дегустації страв з дичини?!
Де б не відбувалося свято, в місцевому костелі проходить ранкова меса на честь Святого Губерта - покровителя мисливців. Відкривають і закривають змагання виступи шкіл сурмачів, котрі виконують музичні твори на мисливську тематику.
Чемпіонат у Гьоді вже був десятим. Українці ж брали участь у змаганнях усьоме. На теренах нашої країни ще з часів Київської Русі існувала висока мисливська культура. Відновлювати духовні джерела, давні традиції почали з набуттям незалежності. Згадали й про мисливські традиції, якими колись славився край. У 2001 р. з ініціативи великого ентузіаста, заступника начальника Закарпатського облуправління лісового і мисливського господарства Володимира Машури в урочищі Романлігет Берегівського лісгоспу за аналогією європейських провели перші українські змагання імітаторів. Участь брали 19 єгерів із західного регіону. `Кликали` оленів, використовуючи різні інструменти та допоміжні засоби для імітації голосу лісового красеня. Хто `розмовляв` зі звіром за допомогою рогів, хто прихопив з собою масивні мушлі...
Найвлучнішим майстром імітації назвали тоді буковинця Георгія Горюка. Наступного року переможцем вийшов Іван Вішован з Великобичківського лісгоспу Закарпаття - його удостоїли честі першим серед українців представляти країну на чемпіонаті Європи, який приймала Чесько-Моравська спілка мисливців.
Іван Вішован, а ще єгер Ясінянського лісгоспу Ярослав-Степан Дячук змагалися на чемпіонаті в угорському Гьоді. У суперництві брали участь найкращі імітатори з багатьох країн, в тому числі три чемпіони континенту останніх років. Учасникам належало продемонструвати вміння імітувати голос оленів майже в усьому спектрі їхнього життя серед дикої природи. Номінації: рик старого й молодого звірів; рик оленя, котрий стоїть біля групи самок; рик про втечу; рик переможця після боротьби. За умови однакової кількості очок у кількох учасників передбачалось додаткове суперництво: імітація рику оленя, котрий відпочиває, та рику молодого оленя, котрий викликає на бій старого.
Першість у чемпіонаті журі одноголосно присудило Івану Вішовану - крім бездоганного виконання програми, він ще й продемонстрував неабиякий артистизм поведінки перед численними глядачами. Українець уперше в історії змагань став чемпіоном Європи, йому вручили перехідний кубок Святого Губерта.
- Подібні змагання, - наголосив керівник делегації Володимир Машура, - працюють на імідж держави у світі, тому в них обов`яково треба брати участь. До цього слід наполегливо готуватися, влаштовуючи аналогічні змагання за участю представників усіх регіонів країни. Треба також увести до мисливської етики імітацію рику оленів і голосів інших тварин як елемент високої ловчої культури. За підтримки мисливських товариств маємо створювати школи послідовників талановитих майстрів, з тим щоб примножувати їх уміння й досвід. На порядку денному і введення для мисливців національної форми, яка б відповідала традиціям нашої землі, давала уявлення про вітчизняну мисливську культуру...
Що ж, побажаємо нових перемог єгерям. Славним мисливським традиціям в Україні жити!