Закарпатські русини об’єдналися в Асоціацію

5
2

25 березня відбулося об’єднане засідання трьох русинських організацій нашого краю – Крайового товариства подкарпатських русинів, ГО «Народна рада Подкарпатської Русі» та обласного благодійного фонду «Газда», – які вирішили створити Асоціацію русинських організацій Закарпаття.

 

Чому таке рішення назріло, які цілі ставить перед собою Асоціація в майбутньому – у прес-центрі «Закарпатської Правди» розповідали активісти русинського руху.

Як розповів заступник голови Світової ради русинів Микола Бобинець, вищезгадані організації співпрацюють уже понад рік, але в Асоціацію згуртувалися лише зараз. Одна з основних причин цього – потреба в об’єднанні всіх русинів для відродження русинської культури й традицій. Крім того, у Світовому конгресі русинів, до якого входить 8 країн, усі громадські організації представлені асоціаціями, тож виникла ідея, щоб і від України була така.

«А по-третє – ми хочемо, щоб держава зрозуміла: ми просто прагнемо об’єднання й спільного руху вперед. Ми не сепаратисти, на відміну від окремих закарпатських особистостей. Ми хочемо жити в Україні, працювати в рамках законодавчого поля нашої держави», – наголосив Микола Староста.

Голова обласної громадської організації «Народна рада Подкарпатської Русі»  Микола Старостадодав, що нині на Закарпатті офіційно зареєстровано 12 русинських організацій, проте більшість із них існують, швидше, на папері. Приміром, одна й та ж  людина може очолювати дві-три організації, тож про яку роботу там може йтися? Натомість учасники Асоціації дійсно займаються конкретними справами. Наприклад, виноградівські русини, яких очолює той же Микола Староста, відкривають у себе в районі меморіальні дошки, проводять наукові прес-конференції, фестивалі. А активіст русинського руху зі Свалявщини Юрій Шипович розповів, що в них у районі до 2008 року вже діяло 40 русинських недільних шкіл, а зараз, оскільки в сільській місцевості діти на вихідні все-таки зайняті по господарству, перейшли на іншу форму роботи – вивчають закарпатську літературу й культуру в межах програмних уроків-факультативів. «Наші традиції варті того, щоб їх зберегти, як і багата та колоритна лексика. І якщо я, сорокарічний, пам’ятаю половину давніх звичаїв, то підростаюче покоління – відсотків 10. Щоб це все не забувалося, перед Великоднем ми, наприклад, провели урок пасхальних традицій», – каже Юрій Шипович.

Представники Асоціації відкриті й для інших русинських організацій краю, але тільки поміркованих. «Адже Асоціація створювалася саме під ідею об’єднання поміркованих тверезомислячих русинів, щоб відкинути від нашого руху всі шкідливі нашарування. Будь-які радикальні заяви тільки шкодять нашій справі», – підсумував Микола Бобинець.

Коментарі

Р
Русин

Слава Пудкарпатськів Русі!

D
doktor

Molodzi davno treba bolo.Kiby mosh dagde chytanku po-rusynsjky kupyty.

Читайте також