Закарпатські угорці презентували у Києві видання про право навчання рідною мовою (ВІДЕО)

10
4

5 грудня в Києві, в прес-центрі Укрінформу угорці Закарпаття на чолі з Василем Брензовичем презентували посібник про право навчання рідною мовою в Україні та країнах-сусідах.

Науково-інформаційне видання має назву «Право на навчання рідною мовою. Центральноєвропейська традиція і приклад Закарпаття» (автори - доктор філологічних наук Степан Черничко та кандидат юридичних наук Михайло Товт).

У виданні на 60-ти сторінках міститься інформація про законодавче врегулювання навчання рідною мовою в історичній ретроспективі в Угорському королівстві, Чехословацькій Республіці та Радянському Союзі, а також в Україні за часів незалежності. Також автори узагальнили і систематизували інформацію про законодавче регулювання навчання рідною мовою на сучасному етапі у Словаччині, Угорщині та Румунії.

Зокрема видання містить фрагменти законів, що регулюють право на навчання рідною мовою у практиці держав, до яких територія сучасного Закарпаття входила від 1867 року до часу проголошення незалежності України. Цитуються також законодавчі акти суверенної України, якими надавалося право представникам національних меншин на навчання рідною мовою.

“У виданні доводиться традиційність, сталість і обов'язкова правомірність створення законодавчих підстав для реалізації права національними меншинами на одержання освіти рідною мовою на всіх рівнях і у всіх формах освітнього процесу”, - розповів організатор презентації народний депутат України від фракції БПП Василь Брензович.

Йшлося і про нову редакцію "Закону про мову", прийняту в Україні 5 вересня 2017 року. На думку Брензовича саме тоді "в Україні відбулася втрата національними меншинами права на одержання освіти рідною мовою".

У презентації також взяли участь представники румунської громади України - Іван Попеску та Ауріка Божеску (представники Міжрегіонального об'єднання «Румунська спільнота України»).


Коментарі

А
Август

Гм, цікаво: доповідачі звинувачують Україну в тому, що уряд і парламент нашої країни хочуть (і вживають для цього конкретні заходи), щоб всі громадяни України мали можливість опанувати державну мову і вільно нею спілкуватися? Ці доповідачі представляють точно Україну? Бо таке враження, що ці "поважні люди" захищають національні інтереси інших, сусідніх країн... Хіба в Угорщині (чи в Румунії) можна вчитися і отримувати середню освіту українською? А чому тоді зараз в деяких школах Закарпаття (на державні гроші) українські дітки отримують середню освіту виключно угорською мовою, маючи 2-4 заняття на тиждень з української мови? В Україні, до речі, зараз 70 шкіл з угорською мовою навчання і більше 500 з російською мовою навчання.

С
счирий

окрайинським "ужгородцям"-Мадярщина має в себе території, заселені корінними окрайінцями?

Б
Берегсас

Мадяре всі знавуть по мадярськи говорити дахто ще і по укр.

У
Ужгородець

В Угорщині є заклади з рідною мовою навчання хоча б якоїсь іншої країни. І ще, місцеві "угорці" української взагалі не знають. В більшості на росіянській говорять

Читайте також