
В Україні щорічно проводиться загальнонаціональний та регіональний моніторинг ЗМІ на предмет якісного інформування виборців та рівного доступу до ЗМІ суб’єктів виборчого процесу.
Його здійснили Асоціація "Спільний простір" / Комітет "Рівність можливостей" за підтримки Національного фонду підтримки демократії (NED) та Ради Європи.
Не оминув він і цьогорічні президентські вибори.
Моніторингова вибірка охопила період від 1 березня до 23 травня та всю територію України. Це 54 телеканали, 4 радіостанції, 63 газети та 53 Інтернет-сайти, серед яких провідні загальнонаціональні медіа, а також телеканали, газети та інтернет-сайти АР Крим й усіх областей України.
В цілому по Україні переважав контент про чинну владу, ніж про кандидатів на вибори. Замовної "джинси" було порівняно мало, адмінресурс практично не використовувався, випадків прямої агітації також майже не було.
У цілому ж кандидати мали рівний доступ до інформаційного простору.
Враховував моніторинг і характер публікацій: позитивні, негативні чи нейтральні. Більшість загальнонаціональних каналів, електронних видань, газет демонстрували швидше нейтральний характер новин. Виключення склали хіба телеканали Інтер. Тут однак, інформація була середньозваженою.
У Південному регіоні активніше говорили про ТІгіпка, Порошенка та Симоненка. Північний регіон симпатизував Тимошенко, Схід України- Добкіну, а Центральна і Західна Україна показували більше позитивних відгуків про Порошенка.
Щодо Закарпаття, то тут моніторилися "РІО", "Закарпатська Правда", "Новини Закарпаття", телеканали Тиса та М-Студіо, а також інтернет-ЗМІ Мукачево.net, Заголовок та Закарпаття онлайн.
Область продемонструвала подібну картину до України. Новини були в'ялими та не дуже частими. Переважно ЗМІ хвалили Порошенка та не надто схвально відгукувалися про Тимошенко. Вже на початку травня закарпатські ЗМІ активізувалися. Найменше "джинси" щодо кандидатів було в інтернет-ресурсів. З іншого боку, було мало об'єктивних статей.
Що цікаво, "прорегіоналівська" Закарпатська Правда активно піарила Порошенка. Деякі газети також умудрялися публікувати на сусідніх шпальтах публікації про одного кандидата із зовсім протилежним характером.
Тігіпко втричі менше світився в закарпатських ЗМІ, а решта кандидатів і поготів.
Як показує дослідження, 80% матеріалів про кандидатів - це робота центральних штабів. Подавалися також і деякі псевдодослідження з посиланням на невідомі інтернет-ресурси. Робилося це більше у газетах. При чому чорнухи про Порошенка було значно більше у пресі, а про Тимошенко у Інтернеті.
Маніпуляційні технології на телебаченні практично не використовувалися. переважно це була інформація про поїздки, висловлювання кандидатів тощо. Більше такого було у пресі, наприклад, Тимошенко називали "газовою принцесою", а Порошенка - "шоколадним королем". Було і трохи оціночних матеріалів, коли одного кандидата хвалили порівняно з іншими.
Щодо інтернет-ресурсів, то тут світилися Порошенко, Тимошенко і Тігіпко, а також Яценюк і Турчинов. але більше у контексті своєї робочої діяльності.
Що цікаво, про Симоненка практично не говорили. Про нього було буквально декілька публікацій.