Львівська, Чернівецька, Івано-Франківська, Закарпатська, Волинська, Тернопільська та Рівненська області потерпають від природного йододефіциту.
Особливо збіднені йодом гірські місцевості. Тому рівень йоду в продуктах харчування з йододефіцитної місцевості (молоко, яйця, м’ясо, зернові, овочі) знижений.
Хронічна втома – перша ознака, що свідчить про можливі проблеми зі щитовидною залозою. В 99% випадків дефіциту йоду спостерігається саме вона. Крім того, знижується імунітет, тому людина частіше хворіє, рани загоюються довше. Набряки під очима – очевидна ознака нестачі йодиду калію. Також набрякають руки та ноги.
Йод – один із 30 найважливіших елементів в організмі людини. Саме він відповідає за синтез гормонів у щитовидній залозі. Ці гормони більш ніж на 65% складаються саме з йоду. Проблема нестачі полягає в тому, що симптоми не надто виражені. Тому нестачу ще називають прихованим голодом. Тривалий дефіцит призводить до проблем з:
- серцево-судинною системою;
- опорно-руховим апаратом;
- системою харчування;
- вагою тіла;
- психікою;
- фізичним та розумовим розвитком.
Оскільки в нашій області спостерігається йододефіцит, тому усім краянам рекомендують вживати продукти з вмістом цього елементу. На початку списку харчів - морська риба, морська капуста, але найпростіший вихід - приправляти їжу йодованою сіллю.
Лікарка медичного центру «Закарпатська ендоклініка» Ольга Олексик зауважує, що щитовидна залоза це дуже важливий орган. Вона виробляє гормони, що регулюють швидкість обміну речовин і щитовидка впливає на функцію серцево-судинної та нервової системи, вона впливає на ріст, розвиток та на інтелектуальні здібності людини.
За словами Ольги Олексик Закарпатська область перебуває на 1-му місці в Україні по захворюваннях, спричинених йододефіцитом.
«Кроки, які необхідно зробити для профілактики йододефіциту, є дуже дешевими, натомість лікування наслідків вкрай дорогі. Тому ми вважаємо за необхідне розробити план заходів, спрямованих на ліквідацію йододефіциту. Це, зокрема, вживання йодованої солі, використання її в хлібопекарській продукції, йодування кормів у тваринництві, моніторинг споживання йоду», — повідомила фахівець.
Натомість у сусідніх Угорщині та Словаччині такого дефіциту немає: громадяни вживають 300-400 мкг йоду на добу, а 85% громадян самостійно здійснюють профілактику йододефіциту. Для порівняння на Закарпатті, в середньому вживають 50 мкг йоду на добу, і лише 15% громадян усвідомлюють важливість вживання йоду.
«Нестача йоду напряму впливає на фізичний, розумовий та інтелектуальний розвиток дитини. За даними ВООЗ щорічно 230 тисяч дітей народжуються з затримкою розвитку. Одна з причин – йододефіцит під час вагітності. Якщо ви бачите у своєї дитини брак уважності, гіперактивність, капризність, несприйняття навчальних матеріалів, обов’язково зверніться до сімейного лікаря та ендокринолога, щоб з’ясувати причину», — каже дитячий ендокринолог Таїсія Горват.
Варто знати!
Йододефіцит напряму впливає на серцево-судинну систему, порушення кишково-шлункового тракту сухість шкіри, проблеми дихальної системи, ламкість нігтьового та волосяного покриву, випадіння волосся.
У ВООЗ раніше назвали безпечну дозу йоду – 1 000 мкг на добу. Та створити надлишок цього мікроелемента в організмі складно, він виводиться із сечею та через кишківник.
Україна входить до переліку країн із недостатнім споживанням йоду, який потрібен організму для вироблення гормонів щитоподібної залози.
Які в Україні норми споживання йоду? Добова потреба в йоді залежить від віку. Так, для дітей і підлітків — 90-150 мкг; дорослих чоловіків та жінок — 150 мкг; жінок під час вагітності та у період лактації — 200 мкг (1 мкг = 1 мільйонна частина грама).
Особливу увагу адекватній кількості йоду в раціоні потрібно приділити вагітним, жінкам, які годують та дітям.
Як уникнути йододефіциту? Найпоширеніша стратегія боротьби з йододефіцитом — йодування солі. Також для уникнення йододефіциту варто включити до щоденного раціону такі продукти:
- білу рибу (минтай, тріску, хек);
- морепродукти (мідії, кальмари, креветки);
- морську капусту;
овочі (буряк, томати, спаржу, шпинат, редиску, баклажани); - фрукти (банани, апельсини, хурму, дині, лимони, ананаси);
- яйця;
- молоко;
- яловичину;
- волоські горіхи.
Для профілактики дефіциту йоду в організмі споживайте йодовану сіль — замініть нею звичайну під час приготування страв щодня. Але пам’ятайте, що кількість доданої солі має не перевищувати 1 ч.л. (10 г) на добу.
Йод потрібен людині протягом усього життя. Нестача йоду в організмі призводить до затримки росту в дітей, порушення інтелектуальних здібностей, розвитку та обміну речовин.
Дефіцит йоду може призвести до розладів функціонування щитоподібної залози: гіпертиреозу (збільшення активності щитоподібної залози) або гіпотиреозу (її недостатньої функції).
Йододефіцитні розлади, які можуть розпочатися ще до народження, ставлять під загрозу психічне і фізичне здоров’я дітей, а найчастіше й саме їхнє виживання. Серйозний дефіцит йоду під час вагітності може призвести до мертвонародження, викиднів та вроджених аномалій, таких як кретинізм – важкої форми розумової недостатності.
Серед наслідків нестачі йоду в організмі: постійна втома, слабкість; збільшення щитоподібної залози; затримка росту та когнітивних здібностей у дітей; зниження розумової активності у дорослих; порушення обмінних процесів; загроза переривання вагітності; рак щитоподібної залози; погіршення пам’яті та слуху; підвищення рівня холестерину; сухість шкіри, втрата її еластичності; порушення роботи кишківника; різкі зміни маси тіла; випадіння волосся.
Симптоми йододефіциту можуть бути різними. Якщо ви маєте подібні ознаки, проконсультуйтеся зі своїм лікарем – у разі потреби він скерує вас на обстеження. У жодному разі не приймайте самостійно йодовмісні препарати без попередньої консультації з лікарем!